Zużycie prądu spadnie o połowę
W tym roku miasto Sochaczew realizuje dwa proekologiczne projekty, których celem jest obniżenie rachunków za prąd zużywany do oświetlenia dróg, chodników, placów i skwerów. Najpóźniej 15 września zakończy się wymiana 191 starych opraw oświetleniowych na nowe, wykonane w technologii led. Pięknie rozświetlony stanie się m.in. plac Kościuszki.
- Oprawa ledowa daje tyle samo, a czasem nawet więcej światła, niż lampa sodowa o dwa razy większej mocy. To prosty rachunek. Oświetlamy drogę czy chodnik, a rachunki za zużytą energię są o połowę mniejsze. Warto też podkreślić, że dzięki dobrej współpracy z samorządem Mazowsza, w 70 procentach koszt robót pokryjemy z pozyskanej dotacji – mówi wiceburmistrz Stanisław Wachowski.
W ramach zadania „Sochaczew dla klimatu – wymiana opraw oświetlenia ulicznego” do wymiany zakwalifikowano ok. 50 opraw na placu Kościuszki, ul. Farnej i skwerze Jana Pawła II, ok. 70 na ul. Wyszogrodzkiej (od ronda Chodaków w kierunku Plecewic), 30 opraw na odcinku ul. Chopina od ronda Jana Pawła II w kierunku Żelazowej Woli, ok. 30 na ul. Płockiej (od Gawłowskiej w kierunku miejscowości Kąty). Pozostałe kilkanaście opraw ekipy zamontują na Łowickiej i Środkowej. Łącznie będzie ich 191. Demontaż energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych, zastąpienie ich nowymi ledami pochłonie prawie 292 tys. zł, przy czym wkład własny miasta to tylko 92 tys. Tymi działaniami ratusz chce zredukować moc opraw o minimum 50 procent.
- Docelowo chcemy w mieście wdrożyć system zdalnego zarządzania oświetleniem, zatem nowe oprawy będą już do niego dostosowane – dodaje wiceburmistrz.
Prace wykona firma Usługi Elektryczne Adam Adamski z Żyrardowa od lat konserwująca oświetlenie miejskie w Sochaczewie. Ma na to czas do połowy września.
Zadanie pn. „Sochaczew dla klimatu – wymiana opraw oświetlenia ulicznego” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu „Mazowsze dla klimatu 2024”.
daw