Radni zgodni w sprawie reparacji od Niemiec i Federacji Rosyjskiej
Rada Miejska w Sochaczewie podjęła dziś – przez aklamację – uchwałę w sprawie reparacji, odszkodowań i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec i Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich oraz późniejszych okupacji naszych ziem.
Kilka dni temu informowaliśmy, że w programie sesji, z inicjatywy przewodniczącego rady Sylwestra Kaczmarka, znajdzie się uchwała w sprawie reparacji wojennych. W pierwotnym projekcie rada wyrażała swoje poparcie dla działań rządu zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej. Jak czytamy w uchwale Polska poniosła proporcjonalnie największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę Niemiecką. Starty te wynikały z działań wojennych, celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach, intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego, celowego niszczenia mienia. Również Sochaczew został ciężko doświadczony przez agresję, a następnie okupację niemiecką. Już w pierwszych dniach działań zbrojnych w ogniu stanęło centrum miasta, uszkodzona lub zupełnie zniszczona została znacząca część jego zabudowy, dworzec, wysadzone były mosty na Bzurze, Utracie i Pisi, do użytku nie nadawała się sieć elektroenergetyczna. Niemcy, zaraz po zajęciu miasta, rozpoczęli podpalanie i niszczenie budynków, grabież maszyn z fabryk, z ziemią zrównano całą zabudowę pomiędzy obecnymi ulicami Warszawską, Traugutta i Podzamcze, w tym synagogę. Kościół podominikański wysadzono w powietrze, ucierpiały gmachy publiczne, linie i budynki kolejowe. Poza stratami materialnymi radni wskazali też na straty ludzkie – egzekucje ludności cywilnej, wywózkę do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe, trwające ponad pięć lat represje, grabieże prywatnego majątku sochaczewian.
Na wniosek radnych opozycji stanowisko rozszerzono o oczekiwanie wobec rządu RP, by ten najpierw oszacował straty, a następnie podjął wszelkie działania wobec Federacji Rosyjskiej zmierzające do otrzymania stosownego zadośćuczynienia za napaść na Polskę i późniejszą okupację naszego kraju. W uchwale przypomniano, że ziemie polskie traktowano jak wojenną zdobycz, zagarniano polskie dobra narodowe, normą było osadzanie jeńców w obozach i łagrach, tortury, deportacje na Syberię, nacjonalizacja banków, niszczenie sztuki, represje wobec kościoła. Przypomniano też bestialskie mordy dokonane w Katyniu czy Twerze. Jednym z zamordowanych tam oficerów był Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie komisarz Wacław Kruziewicz.
Uchwałę przyjęto bez żadnej dyskusji, z pominięciem głosowania, przez aklamację.
Uchwała przesłana zostanie do prezydenta, premiera, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, starosty i wójtów gmin powiatu sochaczewskiego.
daw