Po pierwsze bezpieczeństwo
11 lipca burmistrz podpisał dwie decyzje zakazujące organizacji zgromadzeń, które miałyby się odbyć w tym samym czasie, w jednym miejscu, w sobotni wieczór w parku Garbolewskiego. Decyzję podjął w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz uczestników zgromadzeń, po szczegółowej analizie zagrożeń, jakie wiązałyby się z obecnością ponad stu osób demonstrujących skrajnie różne stanowiska i opinie.
23 czerwca do ratusza wpłynęło pierwsze zawiadomienie, że 15 lipca w parku Garbolewskiego odbędzie się zgromadzenie mające na celu równy dostęp do przestrzeni miejskiej, aktywizujące osoby młode i niepełnosprawne, które będzie protestem przeciwko nietolerancji i wydarzeniem równościowym. Liczbę uczestników oszacowano na sto osób. Trzynaście dni wcześniej na stronie internetowej organizatora zamieszczono program pikniku równościowego i listę jego partnerów.
3 lipca do ratusza wpłynęło drugie zawiadomienie o organizacji 15 lipca, czyli tego samego dnia, w tym samym czasie, innego zgromadzenia, liczącego do piętnastu osób, którego celem „będzie wyrażenie sprzeciwu wobec pikniku równościowego”. We wniosku zawiadamiający podkreślili obawy o swoje bezpieczeństwo.
4 lipca ratusz wezwał organizatorów do uzupełnienia braków formalnych. Wnioskodawca z 3 lipca uzupełnił wniosek jako pierwszy, w dniu 5 lipca. Wnioskodawca z 23 czerwca uzupełnił swój wniosek 6 lipca br.
Po dokładnej analizie złożonych zawiadomień, burmistrz podjął decyzję o zakazie organizacji obydwu zgromadzeń. Jak podkreślił w obszernym uzasadnieniu, wolność zgromadzeń należy do katalogu podstawowych praw i wolności obywatela, jednak nadrzędną wartością jest bezpieczeństwo publiczne.
Po pierwsze w jednej przestrzeni i jednym czasie miałyby się spotkać dwie demonstracje, ponad sto osób o skrajnie różnych światopoglądach, co rodzi wysokie prawdopodobieństwo sytuacji, że uczestnicy znajdą się w niedającej się przewidzieć i kontrolować odległości od siebie. To oznacza wysokie ryzyko wystąpienia zachowań konfrontacyjnych.
Po drugie, park latem, szczególnie w dni wolne od pracy, jest popularnym miejscem rodzinnych spacerów i odpoczynku dla osób starszych, czyli osób postronnych wobec uczestników zgromadzeń.
Jednocześnie organizatorów pouczono, że przysługuje im odwołanie od decyzji burmistrza do Sądu Okręgowego w Płocku, który może ją utrzymać w mocy lub uchylić.
Szczegóły na https://bip.sochaczew.pl/