Możesz zagłosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika
To trzeci i ostatnie wybory w trwającym od października maratonie. Jesienią wybraliśmy posłów i senatorów, w kwietniu radnych i burmistrzów, a w czerwcu zdecydujemy, kto zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego. Do urn pójdziemy w niedzielę 9 czerwca.
Głos oddamy w tych samych lokalach co ostatnio, w 21 obwodach otwartych (dwanaście z nich jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych) oraz dwóch zamkniętych utworzonych w Szpitalu Powiatowym oraz Domu Kapłana Seniora przy ul. Staszica. Głosowanie odbywać się będzie od godz. 7.00 do 21.00.
Warto przypomnieć, że osoby starsze i niepełnosprawne mogą wziąć udział w wyborach nie idąc do urn. Ustawodawca zaproponował im głosowanie przez pełnomocnika albo korespondencyjne. Kto i jak może skorzystać z tych form?
Głosować korespondencyjnie bądź przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Z tych form udziału w głosowaniu mogą też skorzystać osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wydane przez organ rentowy o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów. Korespondencyjnie bądź przez pełnomocnika głos oddadzą też osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do Komisarza Wyborczego w Płocku II najpóźniej do 27 maja br.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa trzeba złożyć do Burmistrza Miasta Sochaczew najpóźniej do 31 maja.
daw