{index_ob_css}{index_ob_js}

Rysie z awansem do II ligi

Marzenia się spełniają. Grają dopiero od dwóch sezonów, a już wywalczyli awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Rysie Sochaczew wygrały finałowy turniej o awans do II ligi PZKosz, który odbył się w dniach 25–27 kwietnia w hali MOSiR w Chodakowie. Pokonali wszystkich rywali i w przyszłym sezonie zagrają na zupełnie nowym poziomie.

Zdjęcie do Rysie z awansem do II ligi

Na początku kwietnia w Sochaczewie rozegrano turniej półfinałowy, w którym Rysie pewnie zwyciężyły, pokonując wszystkich rywali różnicą ponad 40 punktów. Doskonała gra gospodarzy oraz niepowtarzalna atmosfera podczas meczów w chodakowskiej hali przyczyniły się do decyzji Polskiego Związku Koszykówki, by również turniej finałowy rozegrać w naszym mieście.

Koszykarskie zmagania rozpoczęły się 25 kwietnia. W pierwszym meczu Rysie Sochaczew zmierzyły się z zespołem Siarki Tarnobrzeg. Pierwsza kwarta to sporo nerwów i rekordowa liczba niecelnych rzutów po stronie gospodarzy — ich skuteczność nie przekraczała 20 procent. Ekipa Siarki objęła prowadzenie. Tuż przed syreną stratę zmniejszył celnym rzutem za dwa Marcin Kubiak (8:10). Od drugiej kwarty Rysie uspokoiły grę i zaczęły budować przewagę. Tym razem nie zadziałała klątwa trzeciej kwarty, którą gospodarze wygrali 10:6. Ostatecznie Siarka Tarnobrzeg uległa Rysiom różnicą 14 punktów.

Duże wsparcie dla klubu koszykarskiego w organizacji turnieju finałowego w Chodakowie zapewnił samorząd miejski, który oddał na cały weekend obiekt to pełnej dyspozycji oraz zapewnił transmisje rozgrywanych w hali meczów. Oprawę piątkowego spotkania tradycyjnie zapewniły cheerleaderki z grupy Red Fire, a w przerwach nie brakowało konkursów dla kibiców. Hala przy ul. Chopina codziennie wypełniała się po brzegi. Było głośno, radośnie, a bęben kibiców Siarki było słychać aż na ul. Grunwaldzkiej.

Sobotnie spotkanie miało zupełnie inną oprawę. Ze względu na ogłoszoną przez Prezydenta RP żałobę narodową, organizatorzy zrezygnowali z muzyki i występów tanecznych, a mecze poprzedziła symboliczna minuta ciszy.
Drugim rywalem Rysiów był zespół Smyka Prudnik. Rywale postawili twarde warunki gry — wygrali pierwszą kwartę, drugą zremisowali i prowadzili do przerwy 29:26. Niski wynik spowodowany był z jednej strony skuteczną grą w obronie sochaczewskiej ekipy, z drugiej jej rażącą nieskutecznością w ataku. Po zmianie stron Rysie przyspieszyły i przede wszystkim zaczęły trafiać do kosza — trzecią kwartę wygrały aż 10 punktami, a w czwartej rzuciły o pięć oczek więcej od rywali. Końcówkę rozegrali już spokojnie i pewnie.

Mimo dwóch zwycięstw, sochaczewscy koszykarze nie byli jeszcze pewni awansu. W grze pozostawał ostatni rywal — Żak Koszalin. Aby odebrać Rysiom awans, koszalinianie musieliby wygrać różnicą co najmniej 27 punktów — a tak wysokiej porażki Rysie nie doznały jeszcze w tym sezonie. W domowej hali pozostawali niepokonani. Żak wygrał minimalnie pierwszą kwartę, ale decydująca okazała się druga odsłona — wygrana przez Rysie 22:9. Wypracowana przewaga pozwoliła spokojnie kontrolować drugą połowę i zakończyć turniej trzecim zwycięstwem.

Po ostatnim gwizdku było wszystko: puchar, gratulacje, eksplozja radości. Nagrodę MVP meczu w drużynie Rysiów otrzymał Aleksy Białowąs, a wyróżnienie dla najlepszego zawodnika całego turnieju trafiło do Grzegorza Dzieniszewskiego.

Rysie Sochaczew uzyskały prawo gry w II lidze PZKosz w sezonie 2024/2025. Rozgrywki będą wyglądać nieco inaczej niż dotychczas — w II lidze występuje 18 drużyn, a sezon rozgrywany jest systemem mecz i rewanż. Od jesieni sochaczewscy koszykarze będą mieli do rozegrania aż 34 kolejki sezonu zasadniczego.
- Awans do II Ligi PZKosz to niewątpliwie największy sukces koszykówki w Sochaczewie. To wspaniałe,  że decydujące mecze odbywały się w naszym mieście przed, moim zdaniem, najlepszymi kibicami na świecie – mówi

Dawid Juskowiak z Rysi Sochaczew. - To jak nas wspierali przez cały sezon było niesamowite. Serdecznie za ten doping dziękuję. Teraz czas na zasłużony odpoczynek a później zaczniemy się zastanawiać co dalej. Druga liga to już rozgrywki na poziomie centralnym i duże wyzwanie choćby od strony organizacyjnej. Ale myślę, że z takim zaangażowaniem i zapleczem dźwigniemy ten temat i z przytupem zameldujemy się na drugoligowych parkietach – dodaje. 
W sezonie 2024/2025 barwy Rysiów reprezentowali: Przemysław Woromiej, Aleksy Białowąs, Dorian Benigni, Wojciech Falkowski, Grzegorz Dzieniszewski, Dawid Juskowiak, Patrick Benigni, Marcin Kubiak, JJ Empson, Sebastian Jankowski, Artur Pabianek, Maciej Pieklak, Marcin Majewski, Aleksander Pawłowski, Maciej Adamiak oraz Michał Rżysko i Konrad Spławski. Trenerami zespołu są Łukasz Puchała i Artur Kasza.

Wyniki turnieju:
Rysie Sochaczew – Siarka Tarnobrzeg 66:52 (8:10, 24:19, 16:10, 18:13)
Rysie Sochaczew – Smyk Prudnik 73:61 (14:17, 12:12, 28:18, 19:14)
Rysie Sochaczew – Żak Koszalin 82:75 (19:21, 22:9, 17:21, 24:24)

(mf)

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności