„Rocznik Sochaczewski” 2023 już w sprzedaży
Najnowszy „Rocznik Sochaczewski” to 140 stron o historii miasta i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Premiera wydawnictwa odbyła się 18 grudnia.
W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą spotkali się redaktorzy i autorzy tekstów z „Rocznika Sochaczewskiego” wydanie 2023 oraz miłośnicy historii. - Ten „Rocznik” jest szczególny, ponieważ ukazuje się w roku 50-lecia istnienia muzeum, dlatego zawiera wiele tekstów dotyczących początków i funkcjonowania tej placówki - mówił w czasie premiery dyrektor dr Michał Górny. - Praca nad wydawnictwem była ciekawym doświadczeniem, a co roku jest jej więcej, co jest bardzo dobre, bo oznacza, że zainteresowanie „Rocznikiem” rośnie. Redaktor naczelny wydawnictwa Radosław Jarosiński podkreślił z kolei, że co roku na łamach wydawnictwa pojawiają się nowe osoby, co świadczy o tym, że rocznikowa rodzina autorów rośnie.
W „Roczniku” 2023 swoje teksty opublikowali: Joanna Niewiadomska-Kocik, Michał Górny, Radosław Jarosiński, Waldemar Bronicz, Jerzy Szostak, Agnieszka Poryszewska, Sebastian Tempczyk, Jolanta Śmielak-Sosnowska, Beata Tarka, Janusz Kobla, Barbara Zagajewska-Behrens, Henryk Roznowski, Justyna Grajek i Aleksander Grzegorz Turczyk. Niemal wszyscy obecni byli na premierze i opowiedzieli o swoich tekstach. Biorąc do ręki „Rocznik” przeczytamy między innymi artykuł o Michale Kleofasie Ogińskim i jego rodzinnym domu w Guzowie, dziejach broni palnej na sochaczewskim zamku, opowieść o ulicy Młynarskiej, wspomnienia dawnych pracowników muzeum oraz sylwetki tych, którzy współtworzyli historię tej placówki, ale już ich między nami nie ma, jak Leszek Nawrocki, Andrzej Janiszewski i Bolesław Kasprzak. W numerze także obszerne podsumowanie niemal 30-letniej tradycji konkursów na szopkę świąteczną, historia Janiny
Świeżyńskiej i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sochaczewskiej – a to jeszcze nie wszystko, bo znalazło się miejsce na stare fotografie spacerowe i wspomnienia z przełomu lat 50. i 60. dotyczące sochaczewskiej poczty i zakładu Gawłowianka. Starannie opracowane i bogato ilustrowane wydawnictwo dostępne jest w muzeum ziemi sochaczewskiej – zachęcamy do zakupu. Dla miłośników historii naszego miasta będzie znakomitym prezentem gwiazdkowym.
ig
Galeria zdjęć: