{index_ob_css}{index_ob_js}

Poseł i samorządowcy z troską o szpitalu

Poseł Maciej Małecki zorganizował przed Szpitalem Powiatowym w Sochaczewie konferencję prasową poświęconą sytuacji w publicznej służbie zdrowia.

Zdjęcie do Poseł i samorządowcy z troską o szpitalu

Jak powiedział, widać jak na dłoni, że rząd PiS dbał o sochaczewski szpital, dofinansowywał go i rozwijał, a obecny głodzi szpitale, gdyż od dwóch lat jest wielki problem z uzyskaniem zapłaty za wykonane zabiegi. Zasugerował, że obecnie rządzący mogą pójść w kierunku prywatyzacji szpitali, czego dowodem jest np. powołanie na stanowisko ministra zdrowia Jolanty Sobierajskiej Grendy specjalizującej się w komercjalizacji placówek medycznych.  

– Mamy totalną zapaść w publicznej służbie zdrowia, szpitale nie otrzymują pieniędzy, odwołują operacje, odsyłają pacjentów, zamykają oddziały. W przyszłym roku sytuacja ma być jeszcze gorsza bo w budżecie ma brakować 23 mld złotych na służbę zdrowia – stwierdził poseł.

I zaznaczył, że sochaczewski szpital jest rentowny, ma świetny sprzęt oraz kadry, i jeśli tylko rząd uczciwie płaci za zabiegi, jest na plusie.

Andrzej Kierzkowski, przewodniczący rady powiatu zaapelował do NFZ o zapłatę za nadwykonania, czyli zabiegi i usługi medyczne już zrealizowane przez personel ZOZ, a uzbierała się tego kwota ok. 11 mln złotych.

- Jeszcze raz apeluję o wypłatę zaległych pieniędzy, a my już sobie poradzimy z resztą. A do pana premiera - ręce precz od naszego szpitala. Nie pozwolimy na jego prywatyzację - powiedział z kolei przewodniczący rady miasta i Rady Społecznej ZOZ Sylwester Kaczmarek

O trudnościach z jakimi borykają się dyrektorzy ZOZ-ów mówił również radny sejmiku Michał Orliński.

- Gdy rozmawiam z dyrektorami słyszę, że szpitale powiatowe dostają propozycje nowych kontraktów na 2026 rok od NFZ o 5-10 procent niższe niż obecnie. Czy w przyszłym roku pracownicy będą zarabiali o 10 proc. mniej, czy prąd i gaz będą tańsze o 10 procent, a może leki i paliwo do karetek także stanieje o 10 procent? – pytał radny.

W konferencji prasowej wzięły także udział wicestarosta Anna Pawłowska, członek zarządu powiatu Bożena Samson oraz radna powiatu Anna Orlińska.  (daw)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności