Rajd pieszy szlakiem sochaczewskich fortyfikacji już 19 maja
19 maja w niedzielę o 14.00 rusza 4.Rajd pieszy - szlakiem sochaczewskich fortyfikacji. To kolejne wydarzenie przygotowane przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i działającą w jej ramach grupę miłośników historii miasta skupionych wokół „Projektu - Sochaczewskie Fortyfikacje”. Rajd pieszy skierowany jest do mieszkańców naszego regionu i miłośników turystyki historyczno-militarnej z całej Polski.
Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!
Zbiórka uczestników o godzinie 13.50 na Placu Kościuszki – przed wejściem głównym do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.
Odjazd autokaru 14.00
Żywa lekcja historii na świeżym powietrzu będzie wymagać przejścia kilkukilometrowej trasy wzdłuż obiektów fortyfikacji polowej z okresu II wojny światowej. Większą część trasy uczestnicy pokonają jednak autokarem. Niewymagana jest żelazna kondycja, a jedynie chęci. Na trasie rajdu uczestnicy zobaczą około dwudziestu dobrze zachowanych żelbetonowych schronów. Trasa rajdu rozpocznie się od Parku im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego. Następnie przejazd w okolice ulic Długiej, Partyzantów, Polnej, Energetycznej i Zielonej Doliny i przejście fragmentem, utworzonej w roku ubiegłym, ścieżki edukacyjnej, gdzie będzie można zobaczyć kilka dobrze zachowanych schronów biernych i bojowych. Następnie spacer wzdłuż kolejki wąskotorowej i dojście do kolejnych kilku obiektów. Później odpoczynek od marszu i przejazd autokarem na lewobrzeżną część miasta, gdzie po trasie pokażemy m.in. schron bierny dla drużyny piechoty typu Regelbau 668 z dobudowanym do niego schronem bojowym typy Ringstand 58c, mieszczący się przy ulicy Gawłowskiej. Dalej przejazd ulicami Łowicką i Płocką do zrewitalizowanego w pełni schronu przy ulicy Kątowej, przy którym zakończy się przejazd autobusu i rozpocznie się dalsza część rajdu pieszego. Tu zaprezentujemy m.in. kolekcję zdjęć z okresu budowy linii umocnień, dokumenty, mapy, eksponaty i wystawę „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych 1944-1945 w rejonie Sochaczewa”. Następnie przejdziemy do odległego o 300 m fragmentu rowu przeciwpancernego, z którego udamy się do ostatniej lokalizacji schronów, znajdujących się przy ulicy Lubiejewskiej. W tym miejscu pokażemy dwa rozmieszczone obok siebie schrony. Pierwszy schron dla drużyny piechoty typu Regelbau 668, gdzie zaprezentujemy odtworzone wyposażenie schronu i schron bojowy typu Ringstand 58c. W tym miejscu podsumujemy rajd.
Na zakończenie pieczenie kiełbasek i poczęstunek wojskową grochówką!
Około godz. 19.00 autobus odwiezie uczestników rajdu w rejon centrum miasta.
– Chcemy również zaprezentować uczestnikom nasze dotychczasowe działania w zakresie prowadzonych badań historycznych i terenowych, dotyczących końcowego okres II wojny światowej na terenie ziemi sochaczewskiej oraz powiedzieć o ambitnych planach i możliwościach dalszego rozwoju naszego projektu. Szczególnie chcielibyśmy podkreślić potencjał rozwojowy naszego regionu w obszarze uprawiania turystyki historyczno-militarnej, opartej na naszym dziedzictwie kulturowym, tkwiący w pozostałościach sochaczewskich fortyfikacji polowych z okresu wojny - mówi koordynator projektu Artur Gałecki.
Dobra informacja dla osób, które z różnych względów nie wezmą udziału w rajdzie, a chcą zobaczyć zrewitalizowane schrony, którymi się opiekujemy!
Czekamy na Was od godz. 14:00 do 19:00 przy schronach ul. Kątowa i ul. Lubiejewska.
Zwiedzanie schronów rozpoczynamy od schronu mieszczącego się przy ul. Kątowej (Władysławów), z którego przechodzimy do kolejnych dwóch schronów przy ul. Lubiejewskiej.
Zabieramy ze sobą dobry humor, zakładamy ubiór turystyczny i ruszamy razem na sochaczewskie schrony!
Nie może Was zabraknąć!
Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew i Gminy Sochaczew.
Więcej informacji na FB Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza oraz Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje.
FOZM