PSZOK oszczędza 300 tysięcy rocznie
Radni miasta jednogłośnie zdecydowali, że przez kolejne trzy lata (2024-2026) spółka ZWiK będzie prowadziła na swym terenie Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Można do niego dostarczyć np. papier, tworzywa sztuczne, szkło, przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe. To istotna informacja, ponieważ od kilku lat miasto nie organizuje zbiórek tzw. gabarytów.
Do ratusza docierały sygnały, że na miejskie zbiórki przywożono z okolicznych gmin papę, smołę, szyby, części samochodowe, duże ilości opon. Także od traktorów. Tymczasem utylizacja takich produktów jest droga i przeprowadzana przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Niektórzy traktowali te akcje jak okazję do darmowego pozbycia się kłopotliwych odpadów.
Jeden z radnych opozycji sugerował w czasie sesji, że otwarte zbiórki powinny wrócić, bo część mieszkańców ma problem z pozbyciem się odpadów wielkogabarytowych. W odpowiedzi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski przypomniał, że zamawiając dostawę pralki, kanapy czy telewizora można od razu zlecić odbiór zużytego sprzętu czy mebla. Po drugie, w czasie otwartych zbiórek do miasta przywożono ciężarówkami tony śmieci.
- Mogę podać konkretne dane. Różnica w odbiorze gabarytów przez PSZOK, który ten strumień odpadów przyjmuje na zdrowych zasadach od osób indywidulanych, mieszkańców wspólnot i spółdzielni, to jest ponad 200 ton, przy cenie utylizacji jednej tony 1500 zł – mówił wiceburmistrz.
Jak łatwo policzyć, otwarte zbiórki, gdzie nikt nie kontrolował skąd pochodzą wystawione do zabrania śmieci, kosztował miasto dodatkowe 300 tysięcy złotych. Tylko w jednym roku. Obecnie do PSZOK każdy mieszkaniec Sochaczewa może przywieźć np. zużyty sprzęt RTV, meble, dywany, baterie czy świetlówki. Ale tylko mieszkaniec Sochaczewa, bo chodzi o to, by odbywało się to pod kontrolą i do punktu nie trafiały odpady spoza miasta, a także z działalności gospodarczej.
PSZOK działa na terenie oczyszczalni ścieków przy al. 600-lecia 69. Pracuje w każdą sobotę w godzinach 9.00 - 15.00 (a wyjątkiem tzw. czerwonych kartek w kalendarzu). Przyjmuje odpady tylko od mieszkańców Sochaczewa, regularnie płacących za odbiór śmieci, co pracownicy punktu za każdym razem skrupulatnie sprawdzają.
daw