Powiatowy Budżet Obywatelski wchodzi w decydującą fazę
Zespół Opiniujący ds. Powiatowego Budżetu Obywatelskiego dokonał weryfikacji formalnej i merytorycznej zgłoszonych propozycji i wskazał te, spośród których mieszkańcy mogą wybierać ich zdaniem najciekawsze. 2 września rozpoczęło się głosowanie. Zwycięskie propozycje będą wpisane do budżetu powiatu na 2025 rok.
Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców projekty w ramach PBO zostały poddane szczegółowej analizie przez wydziały i jednostki starostwa. Na tej podstawie zespół opiniujący dokonał wyboru projektów, które skierował pod głosowanie. Ich wyboru możemy dokonywać od 2 września do 2 października. Lista projektów przyjętych, jak i negatywnie ocenionych, znajduje się na stronie powiatsochaczew.pl w zakładce Budżet Obywatelski oraz na platformie powiatsochaczewski.budzetobywatelski.pl. Wybieramy spośród dwunastu projektów „miękkich” (kultura, rekreacja) oraz czterech „twardych”, czyli inwestycyjnych. Wśród „miękkich” znajdziemy m.in. kino pod chmurką, pikniki rodzinne, zajęcia dla seniorów, warsztaty rękodzielnicze czy naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W pakiecie projektów inwestycyjnych ich autorzy postawili głównie na remonty terenów szkolnych. Część pomysłów dotyczy sąsiednich gmin, ale wśród propozycji PBO jest też kilka, które mają być realizowane w Sochaczewie, albo placówkach mających siedziby w naszym mieście.
Ty też możesz uratować komuś życie
Pierwsza pomoc w powiecie sochaczewskim (50 tys.). Projekt zakłada przeprowadzenie serii szkoleń z pierwszej pomocy z mieszkańcami powiatu sochaczewskiego, w szczególności z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkół ponadpodstawowych.
Piknik rodzinny
Sportowa Siódemka (10 tys.). Piknik z okazji Dnia Dziecka, Mamy i Taty, prowadzony przez animatorów, to czas spędzony na powietrzu przy grach, zabawach i tańcach w gronie rodziny i przyjaciół. Piknik miałby zostać zorganizowany na terenie Szkoły Podstawowej nr 7.
Strefa Kibica Bzury Chodaków (50 tys.)
Czyli 8-10 pikników organizowanych w czasie rozgrywek piłkarskich. W planie jest rozstawienie sceny dla DJ i lokalnych wykonawców, dmuchańców dla dzieci lub toru przeszkód, organizowanie gry terenowej, zajęć i pokazów sportowych. Piknik ma uzupełniać część gastronomiczna z herbatą i oranżadą, strefą relaksu z leżakami.
Łączymy bezpieczny sport i rekreację
Ogrodzenie i skomunikowanie utwardzoną drogą publicznych obiektów sportowo-rekreacyjnych (277 645 zł). Projekt obejmuje utwardzenie asfaltem drogi wewnętrznej, usunięcie dotychczasowego ogrodzenia stadionu ZS RCKU od strony budynków szkoły i montaż nowego. Droga zapewni swobodny dostęp do boiska i "Zielonego Patio".
Międzyszkolne Centrum Dziennikarskie (61 750 zł)
W Centrum utworzonym przy LO im. Chopina, przy współpracy z doświadczonymi dziennikarzami lokalnych i ogólnopolskich mediów, uczniowie mieliby zdobywać wiedzę o warsztacie radiowym, telewizyjnym, prasowym oraz umiejętności praktyczne.
Zielona Strefa Wyciszenia i Relaksu (72 500 zł)
Wśród nastolatków w Polsce w zastraszającym tempie narastają problemy zdrowia psychicznego, to np. nerwica szkolna, depresja, zaburzenia psychotyczne, samookaleczenie, zaburzenia ożywiania, zaburzenia lękowe. Zielona Strefa Wyciszenia i Relaksu na świeżym powietrzu miałaby działanie profilaktyczne i terapeutyczne. Proponowana lokalizacja to teren za boiskami LO im. F. Chopina, jednak dostęp do strefy mieliby wszyscy mieszkańcy Sochaczewa i okolic. W strefie znalazłyby się ławki, stoły do tenisa, stanowiska do szachów, hamaki, rabaty z łąką kwietną.
Remont chodników i drogi na terenie ZSCKP w Sochaczewie (399 600 zł)
Chodzi o teren połączony ciągiem komunikacyjnym szkoły od strony centrum Sochaczewa. W jego zakresie jest wymiana starych nawierzchni, częściowe utwardzenie terenu, wymiana krawężników, naprawa odwodnienia i ułożenia kostki brukowej na powierzchni 1410 m2.
Legimi - moc czytania (40 000 zł)
W ramach projektu miałaby zostać zakupiona pula rocznych subskrypcji dostępu do platformy LEGIMI na 2025 r., a kody dostępu przekazane do wszystkich ośmiu bibliotek publicznych działających na terenie powiatu, w tym do MBP w Sochaczewie. Biblioteki będą bezpłatnie udostępniać zakupione abonamenty Legimi swym czytelnikom. Dostęp do tej bazy gwarantuje wybór spośród 250 tys. tytułów książek w wersji elektronicznej oraz audio.
Głosy (w wersji papierowej) można oddawać w Kancelarii Ogólnej starostwa oraz we wszystkich urzędach gmin na terenie powiatu, a także poprzez platformę: https://powiatsochaczewski.budzetobywatelski.pl/.
daw