Pół miliona taniej
Na miejskich słupach zamontowanych zostanie 2631 ekologicznych opraw ledowych, o średniej mocy 60W. Ratusz chce też uruchomić system zdalnego sterowania oświetleniem oraz zredukować o 50 proc. ilość prądu zużywanego do oświetlenia ulic i placów. Docelowo każdą nową oprawą będzie można sterować, zmieniać jej ustawienia, by np. w środku nocy świeciła z mniejszą mocą.
14 października w ratuszu, w obecności posła Macieja Małeckiego i grupy radnych, burmistrz podpisał w tej sprawie umowę z prezesem firmy ECM Energia, Markiem Wiśniewskim. Daniel Janiak podkreślał, że inwestycja oświetleniowa to nie tylko lepsze oświetlenie dróg, poprawa bezpieczeństwa, ale też realne oszczędności dla miasta. Pierwsze już są widoczne, gdyż na zadanie odłożono 5 mln zł (4 mln dotacja, 1 mln wkład własny miasta), ale spółka ECM Energia z Warszawy wymieni oprawy za 4,48 mln zł.
- Cieszę się, że jest z nami poseł Maciej Małecki, który miał ogromny wkład w ten projekt i skutecznie zabiegał o przyznanie Sochaczewowi 4 mln rządowej dotacji. Dziękuję radnym, za wspieranie miejskich inwestycji a także naczelnikom – Urszuli Cielniak z Wydziału Inwestycji i Modernizacji oraz Małgorzacie Przybylskiej z Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. Panie pracowały nad dokumentacją, nad wnioskiem o dotację, a efektem ich pracy możemy się cieszyć właśnie dziś – powiedział burmistrz.
Poseł Maciej Małecki przypomniał, że 4 mln wsparcia pochodzi z programu „Rozświetlamy Polskę”.
- Cieszę się, że kolejna inwestycja rusza w Sochaczewie, że zmieniamy nasze miasto na lepsze, rozwijamy je. Pokazujemy w ten sposób, że nie ma znaczenia, czy ktoś urodził się w mniejszym czy większym mieście, bo ma takie samo prawo do dobrego życia. Jakie są plusy tego projektu? Większe bezpieczeństwo na drogach, lepiej doświetlone ulice. Druga rzecz to oszczędności w budżecie miasta, niższe rachunki za energię. Trzecia – poprawa komfortu życia mieszkańców. Mija rok od wyborów, ale to jeszcze rząd PiS skierował te pieniądze do Sochaczewa. Chcielibyśmy, aby takie środki w kolejnych latach nadal płynęły do miasta, bo potrzeb inwestycyjnych, mimo dynamicznego rozwoju, nadal jest dużo – powiedział poseł.
Z kolei prezes ECM Energia, Marek Wiśniewski zaznaczył, że do katalogu plusów dodałby jeszcze oszczędności w kosztach konserwacji kilku tysięcy opraw.
- Ta inwestycja to jest dwadzieścia lat dobrego oświetlenia. Mamy w tej kwestii doświadczenie, bo kilka dużych projektów oświetleniowych już wdrożyliśmy. W tym roku oddaliśmy do użytku największą w Polsce inwestycję przeprowadzoną w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina Wiązowna jest dość rozległa więc i opraw do wymiany było dwa razy więcej niż w Sochaczewie. Z naszych doświadczeń wynika, że montaż ledów pozwala samorządom zaoszczędzić na rachunkach nawet 70 procent – przekonywał prezes.
Nawiązując do budowanego w Sochaczewie systemu zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym powiedział, że spółka ECM Energia montowała pierwszy tego typu system w Polsce, w gminie Andrychów, i choć było to ponad dziesięć lat temu, nadal działa on bez zarzutu.
- Nie używamy „garażowych” podzespołów, stawiamy na najlepsze firmy, na sprawdzone rozwiązania, światowych liderów, dlatego mimo upływu lat stosowana przez nas technologia nie starzeje się – zapewnił Marek Wiśniewski.
- Patrząc na doświadczenie spółki ECM Energia jestem przekonany, że inwestycja zostanie wykonana solidnie oraz w terminie, i szybko uda się rozświetlić Sochaczew – podsumował burmistrz. (daw)