{index_ob_css}{index_ob_js}

Kosmetyczne zmiany w regulaminie 

Jednym z tematów omawianych na pierwszej po wakacjach sesji rady miejskiej (12.09) będą zmiany Regulaminu Utrzymania Czystości. Dokument przechodzi właśnie procedurę konsultacji społecznych. 

Regulamin uchwalony w 2013 roku był już kilka razy nowelizowany. Najnowsze zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności aktualizacji istniejących w nim zapisów. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie regulaminu do zmian jakie zaszły w ustawie o czystości i porządku w gminach oraz do nowego planu gospodarki odpadami dla Mazowsza.

- Nie ma rewolucyjnych zmian, to raczej reakcja na zdarzenia, które już miały miejsce, na rozwiązania, które już stosujemy w naszym mieście. Na przykład w tej części dokumentu, gdzie mówimy o zasadach selektywnego zbierania odpadów, dopisana została nowa frakcja czyli tekstylia i odzież, którą gromadzimy w oddzielnych workach i pojemnikach już od stycznia, a także uwzględniony został odbiór zużytych mebli sprzed posesji – wyjaśnia Agnieszka Tomaszewska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM.

Doprecyzowano też zapisy związane z opieką nad zwierzętami, a konkretnie wyprowadzaniem psów na spacery. Obecnie wymaga się, by wszystkie osoby wychodzące z psami na spacer poza teren nieruchomości trzymały je na smyczy, a psy uznawane za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny muszą mieć dodatkowo założony kaganiec. 

- Ten zapis uzupełnimy o jedno wyłączenie. Osoby niepełnosprawne, posiadające psa asystującego, nie muszą wyprowadzać psów w kagańcu i na smyczy. To przywilej wynikający z ustawy o  rehabilitacji zawodowej i społecznej. Podobnie osoby z psami asystującymi nie będą miały obowiązku usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta – wyjaśnia  Agnieszka Tomaszewska. 

Doprecyzowano również częstotliwość odbioru nieczystości ciekłych z przydomowych oczyszczalni ścieków. Osady mają być usuwane tak często, jak wskazuje w instrukcji producent przydomowej oczyszczalni, nie rzadziej jednak niż raz w roku. 

W nowym regulaminie wskazano także, że frakcja bio ma być odbierana z zabudowy wielorodzinnej co najmniej raz w tygodniu. To także wymóg ustawowy.

-  U nas frakcja bio z bloków i kamienic dotychczas mogła być odbierana raz na dwa tygodnie, ale w rzeczywistości pojemniki i worki zabierano raz w tygodniu. Zatem zmiana regulaminu w tym punkcie potwierdza jedynie stosowaną od lat praktykę – podsumowuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

(daw)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności