Karol Nawrocki odwiedził sochaczewski WTZ
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki we wtorek 26 listopada odwiedził pracowników i podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ja-Ty-My” w Sochaczewie.
Doktor Karol Nawrocki doskonale zna nasze miasto zasiada bowiem w radzie programowej Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. Na zaproszenie kierownika WTZ, Piotra Pętlaka, odwiedził placówkę w Chodakowie w zupełnie innej, nie historycznej a społecznej sprawie.
- Jesteśmy pod Warsztatem Terapii Zajęciowej. Tu bariery w życiu pokonują fantastyczni ludzie, którzy zmagają się z niepełnosprawnościami. Zadziwiają nas swoim talentem, zadziwiają miłością. Bohaterami w tym domu są też pracownicy, którzy zostali pominięci przy podwyżkach przyznawanych w tym roku dla osób pracujących w pomocy społecznej. O interwencję w tej sprawie zwróciliśmy się do doktora Karola Nawrockiego, który zainteresował się sprawą pracowników warsztatów terapii zajęciowej w całej Polsce – mówił poseł Maciej Małecki.
Bezpartyjny, obywatelski kandydat na urząd Prezydenta RP, spotkał się w pracowniach z uczestnikami warsztatów. Rozmawiał też z ich opiekunami i rodzicami podopiecznych.
- Poznałem dziś wspaniałych ludzi: Roberta, Pawła, Karolinę z pracowni tkackiej i pracowni krawieckiej. Wykonują wyjątkowe, piękne, wzruszające rękodzieło, które mówi o ich wielkim talencie i ogromnych emocjach, które są w ich sercach. Poznałem też wspaniałych pracowników warsztatu terapii zajęciowej. To oni wydobywają talenty z uczestników zajęć. Bardzo zaniepokoiła mnie informacja, że z korpusu pracowników opieki społecznej, pod względem przyznawania dodatków, wyłączeni zostali pracownicy WTZ. Chciałbym, żeby przyszły prezydent Rzeczpospolitej brał odpowiedzialność za tych, którzy mają orzeczenia o niepełnosprawności, ale także żeby doceniał tych, którzy każdego dnia walczą o adaptację podopiecznych do świata społecznego, obywatelskiego i zawodowego. Przyjechałem tu dziś z poczucia serca. Wiele lat temu byłem związany z Fundacją Świat Wrażliwy w Gdańsku i moje doświadczenie każe mi upomnieć się o społeczną sprawiedliwość – mówił Karol Nawrocki.
Ze względu na to, że przed kilkoma dniami ogłoszona została kandydatura Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP w przyszłorocznych wyborach, w konferencji prasowej przed siedzibą WTZ wzięli udział dziennikarze ogólnopolskich mediów. Niestety, nie interesowała ich działalność warsztatu terapii zajęciowej, ani los osób z nim związanych. Zamiast tego padały m.in. pytania o Antoniego Macierewicza i podkomisje smoleńskie. (mf)