Projekt zakończy Wojska Polskiego
Mała Ojczyzna Chopina - historyczny projekt drogowy, w ramach którego w niespełna dwa lata miasto Sochaczew przebuduje 33 ulice, powoli zmierza do końca. Prace zakończyły się na 27 ulicach, na pięciu wciąż trwają. Pozostała ul. Wojska Polskiego, na którą ekipa budowlana wejdzie podczas wakacji.
W ostatnich tygodniach zakończono prace na ul. Łąkowej, Wczasowej, Tomickiego, Jana Kazimierza oraz Cmentarnej. Firma Strabag położyła tam już drugą, ścieralną warstwę asfaltu. Niewykluczone są drobne prace kosmetyczne. Takie jak np. na ul. Jasnej, gdzie będą jeszcze wytyczane pobocza z warstwy tłuczniowej.
Na ostatnią warstwę nakładki bitumicznej czekają ul. Graniczna oraz Żytnia. Opóźnienie na Granicznej spowodowane jest koniecznością usunięcia słupa energetycznego z pasa drogowego. Odbywa się to na warunkach właściciela infrastruktury, czyli zakładu energetycznego. Gdy tylko problem zostanie rozwiązany, wykonawca przebudowy drogi zakończy prace. Z kolei w ul. Żytniej trzeba jeszcze wyregulować instalacje podziemne.
Zaawansowane roboty prowadzone są w ul. Reymonta. Budowlańcy wkopali już pod ziemię ponad połowę planowanej sieci deszczowej i od tempa prac zależy, kiedy przeniosą się na ulicę Wojska Polskiego, gdzie też w planach jest nowa kanalizacja burzowa. Zakończenie przebudowy Reymonta i rozpoczęcie Wojska Polskiego odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia. Na odcinku tej ulicy zdjęta zostanie nawierzchnia z trylinki i pojawi się asfalt oraz nowe krawężniki. Wymieniony będzie też zniszczony fragment chodnika na Wojska Polskiego, na odcinku od ul. Mazowieckiej do 15 Sierpnia. Remont całej blisko kilometrowej ulicy będzie wymagający i może potrwać do końca tego roku. Tymczasem rozpoczęły się już roboty na prostopadłej do Wojska Polskiego ulicy Wróblewskiego.
Realizacja projektu Mała Ojczyzna Chopina - przebudowa 33 dróg miejskich rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Całkowity koszt inwestycji to 28,1 mln, z czego 21,85 mln zł stanowią środki zewnętrzne pozyskane przez miasto z Polskiego Ładu.
Przypomnijmy przy tej okazji, że z innego rządowego funduszu miasto otrzymało niemal 700 tys. zł dotacji na remont ulic Kościńskiego (odcinek 290 metrów od 15 Sierpnia do torów przy cegielni) oraz Konstytucji 3 Maja (277 m). Na obydwu zostanie usunięta warstwa asfaltu i położona nowa. Ekipy wyregulują studzienki, a na Konstytucji 3 Maja dodatkowo wymienią dwa progi zwalniające. Wartość prac to prawie milion złotych. Rządowy Fundusz Rozbudowy Dróg pokryje 70 proc. kosztów robót.
(mf)