Szlakiem sochaczewskich fortyfikacji
3 września ulicami naszego miasta i bezdrożami okolic przeszedł, oraz częściowo przejechał, 3. Rajd Pieszy Szlakiem Sochaczewskich Fortyfikacji organizowany przez działający w ramach Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza „Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje”. Wydarzenie wsparły m.in. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą oraz Burmistrz Sochaczewa.
Rajd rozpoczął się pod muzeum, skąd uczestnicy przemieścili się do parku Garbolewskiego. Stamtąd, udostępnionym przez ZKM autobusem, udali się na ul. Partyzantów, skąd trasa rajdu przebiegała przez fortyfikacje przy ulicach Długiej, Polnej i Zielona Dolina. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć lokalizację części schronów także z okien autokaru. Rajd zakończył się na drugim brzegu Bzury w obiektach przy ul. Kątowej i Lubiejewskiej. Na każdym przystanku Artur Gałecki, koordynator Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje oraz Radek Jarosiński z muzeum dzielili się z uczestnikami ciekawostkami na temat wojennych losów Sochaczewa.
- Tegoroczny rajd pod wieloma względami wydaje mi się ciekawszy niż poprzednie - mówi Artur Gałecki. - Udostępniona w maju br. ścieżka edukacyjna na prawobrzeżnej części miasta idealnie wpisuje w tego rodzaju przedsięwzięcia. Tablice informacyjne znacznie ułatwiają prowadzenie rajdu, bo łatwiej zobrazować tło historyczne a umieszczone na nich infografiki ukazują coś, czego turysta na tym etapie rajdu nie może jeszcze zobaczyć, a mianowicie wnętrza schronów.
Sochaczewskie fortyfikacje i ich historia stają się już rozpoznawalne poza granicami naszego regionu. W tegorocznej edycji, oprócz mieszkańców naszego powiatu, uczestniczyli pasjonaci historii m.in. Warszawy, Grodziska i Grójca.
A to nie koniec, bo 10 września między 14.00 a 20.00 Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje zaprasza na IV Rodzinny Piknik Historyczny. Wydarzenie odbędzie się obok schronów przy ul. Kątowej i Lubiejewskiej. Uczestnicy obejrzą wnętrza schronów oraz ciekawe kolekcje militariów, armaty, karabiny, sprzęt i wyposażenie z okresu II wojny światowej. Będzie też wojskowa grochówka i wspólne upieczenie kiełbasek, a dla najmłodszych strefa gier i zabaw historycznych, lody dla ochłody i inne łakocie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.