{index_ob_css}{index_ob_js}

Przedszkole nr 7 stawia na ruch i rozwój

W Miejskim Przedszkolu nr 7 od marca funkcję dyrektora pełni Dorota Stencel. Nowa szefowa, przy zachowaniu szacunku dla przedszkolnych tradycji, ma wiele nowych pomysłów – przede wszystkim chce nadać „Siódemce” wyraźny, sportowy profil.

Zdjęcie do Przedszkole nr 7 stawia na ruch i rozwój

– Wróciłam do korzeni – opowiada Dorota Stencel, która wiele lat przepracowała w MP 7, a ostatnio była związana z przedszkolem nr 1. – W zawodzie pracuję od szesnastu lat. Nigdy nie chciałam robić nic innego, bo kocham małe dzieci, lubię z nimi pracować, a ta praca daje mi ogromną satysfakcję. Prywatnie jest Sochaczewianką i mamą dwóch córek, a wolny czas poświęca przede wszystkim rodzinie.

Przedszkole nr 7, położone niedaleko centrum, a jednocześnie na uboczu, ma ogromny potencjał. Duży, przestronny budynek, rozległy plac zabaw, bliskość stacji PKP i doświadczona kadra - to jego niewątpliwe atuty. Obecnie funkcjonuje tu pięć grup, do placówki uczęszcza 107 dzieci, jednak niż demograficzny powoduje spadek liczby najmłodszych i w nowym roku planowane jest uruchomienie czterech oddziałów. Wolna przestrzeń zostanie jednak dobrze wykorzystana – w jednym z pomieszczeń powstanie sala zabawowo-gimnastyczna dla dzieci, jakiej nie ma w innych sochaczewskich przedszkolach.

– W tym miejscu zamierzamy prowadzić zajęcia gimnastyczne dla wszystkich naszych podopiecznych, ale nie tylko. Taka sala daje większe możliwości indywidualnej terapii, także ruchowej – mówi z zaangażowaniem Dorota Stencel. – Planuję ustawienie tam drabinek, basenu z kulkami oraz bezpiecznego podłoża. Chcę, żeby sala była gotowa na przyjęcie dzieci już we wrześniu. Większość prac zamierzamy wykonać w ramach własnych środków, ale chętnie przyjmiemy pomoc sponsorów, żeby nasza „Kraina fantazji” dawała dzieciom jak największe możliwości rozwoju ruchowego. Drabinki i materace już są w przedszkolu – wystarczy je odświeżyć i będą mogły służyć maluchom do zabawy oraz rozwijania sprawności.

– Chciałabym, żeby nasze przedszkole było kojarzone ze sportem i miało wyraźny profil w tym kierunku. Od września planuję też wdrożenie programów rozwijających aktywność fizyczną dzieci – podkreśla dyrektorka. – Myślę również o zorganizowaniu międzyprzedszkolnego konkursu, do którego będzie można wykorzystać naszą nową salę.

Przedszkole już się zmienia – niedawno odnowiono pokoje przy wejściu, a 9 kwietnia do pracy przystąpiła ekipa wolontariuszy z firmy MARS, która odmalowała wszystkie korytarze.

– Tu serdecznie dziękuję zastępcy burmistrza, Kamili Gołaszewskiej-Kotlarz, która skontaktowała mnie z tą grupą – mówi dyrektorka. – Zakupiłam też nowe szafki do szatni, gdzie na ścianie pojawi się bajkowy las oraz pompony sprawiające wrażenie drzew. Mam jeszcze sporo pomysłów i nadzieję, że uda się je zrealizować. Chcę, żeby przedszkole było bardziej „żywe”, sprawiało przyjaźniejsze wrażenie i było miłym miejscem nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

Oprócz zakorzenionych od wielu lat w placówce zwyczajów, takich jak celebrowanie świąt oraz szczególnych dni, jak Dzień Świadomości Autyzmu, gdy dzieci wyszły na spacer z niebieskimi balonami, pojawiają się też nowe inicjatywy. Przed Świętami Wielkanocnymi po raz pierwszy zorganizowano w przedszkolu wspólne śniadanie dla wszystkich dzieci. Na górnym korytarzu ustawiono długi stół z tradycyjnymi potrawami, przy którym zasiadła cała przedszkolna społeczność.

– Było kolorowo, smacznie i uroczyście, a dzieci były bardzo przejęte i zadowolone – opowiada Dorota Stencel. – To na pewno wejdzie do stałego kalendarza przedszkolnych wydarzeń. Po śniadaniu maluchy zaprezentowały rodzicom wiosenne przedstawienie. To był niezwykły dzień w naszej placówce.

Przedszkole nr 7 dysponuje własną kuchnią, przygotowującą zbilansowane posiłki zgodnie z zaleceniami dietetyka. – Codziennie dostarczane są świeże owoce, warzywa i pieczywo. Nasze trzy panie kucharki starają się, aby posiłki były nie tylko smaczne i zdrowe, ale także kolorowe – mówi pani dyrektor.

W placówce pracują psycholog, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny i logopeda. Są także nauczyciele wspomagający, prowadzone są zajęcia z języka angielskiego, a od września – na prośbę rodziców – wprowadzona zostanie religia. W poszczególnych grupach realizowane są autorskie programy, np. „Książki moim przyjacielem” czy „Baby beetles”, przedszkole uczestniczy również w ogólnopolskich projektach rozwojowych jak „Kubusiowi przyjaciele natury”.

Przedszkole odchodzi też od ekranów. Nie ma tablic multimedialnych, nie będzie telewizorów – dzieci spędzają jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, czemu sprzyja położenie placówki z dala od ruchliwych ulic.

– Przydałoby się jeszcze doposażyć plac zabaw, postaram się znaleźć na to środki. Czuję wsparcie władz miasta, świetnie współpracuje się również z Radą Rodziców, która popiera moje pomysły – wylicza Dorota Stencel.

Przed przedszkolną społecznością jeszcze sporo atrakcji w bieżącym roku szkolnym – duży piknik rodzinny, udział w Olimpiadzie Przedszkolaków organizowanej przez MOSiR oraz wiosenne wycieczki po okolicy.

– Warto do nas przyjść, zapisać dziecko i zaprzyjaźnić się z naszą placówką – zachęca Dorota Stencel.

(ig)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności