Dwadzieścia lat z książką
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od dwóch dekad organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek. Tydzień Bibliotek ma przypominać, jak ważną rolę w naszym życiu pełni książka, że biblioteki są bezpłatne, otwarte dla wszystkich, stanowią skarbnicę wiedzy i choć oparte na tradycyjnym papierze, od dawna oferują swym gościom także filmy, audiobooki, dostęp do cyfrowych wersji dzieł zgromadzonych w największych bibliotekach świata.
W tym roku sochaczewska MBP skupiła się przede wszystkim na promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, by pokazać im, jaką przyjemność daje czytanie i że smartfon nigdy nie doścignie książki. Jej pracownicy promowali czytelnictwo w murach MBP, a także odwiedzali szkoły i przedszkola. Rozmawiali z dziećmi o pracy bibliotekarza, jak powstaje książka, a najmłodsi z zaciekawieniem oglądali przygotowane dla nich książeczki dźwiękowe, z ruchomymi okienkami, pachnące. Podczas spotkań dzieci poznały też tradycyjną japońską sztukę opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, drewnianej skrzynki – kamishibai. Bibliotekę odwiedziło osiem grup dzieci z przedszkoli Promyk i Świat Malucha, z kolei pracownicy MBP spotkali się z małymi czytelnikami w przedszkolach nr 1 i 4, Koralik i Leśne Skrzaty, a także SP 1 w Sochaczewie i Mokasie. Łącznie we wszystkich spotkaniach wzięło udział pół tysiąca dzieci.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs skierowany do najmłodszych prowadzony na Facebooku MBP. W jego ramach należało w ciągu tygodnia rozszyfrować trzywyrazowe hasło. Na wytrwałych, którzy dobrze podali hasło, czekały nagrody.
W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się również ciekawe spotkanie z Marią Paszyńską, pisarką, felietonistką i orientalistką. Autorka opowiadała o procesie pisarskim, pomysłach na swoje powieści, odpowiadała na pytania zebranych. Spotkanie trwało prawie dwie godziny. Ze względu na poruszaną w powieściach pisarki tematykę historyczną, pytań było wiele, a zainteresowanie uczestników duże.
Czytelnicy mieli też okazję obejrzeć dwie wystawy: „Dlaczego warto czytać?” oraz „Polscy laureaci Nagrody Nobla”. Na koniec 22 maja bibliotekarze z naszego powiatu podsumowali cykl wydarzeń na wspólnym seminarium. Gościem specjalnym był dr Paweł Kuczyński, który wygłosił prelekcję pt. „Biblioteka Publiczna – szanse i zagrożenia. Analiza badania socjologicznego”.
A tak Barbara Bronicz, dyrektor MBP zachęca sochaczewian do sięgnięcia po książkę: Czytanie przede wszystkim poszerza nasze słownictwo, rozwija wyobraźnię i wrażliwość. Kształtuje osobowość. Poszerza horyzonty i rozwija światopoglądy, a także mózg i inteligencję. Dostarcza nam rozrywki. Jest też doskonałym sposobem na nudę. Daje poczucie wartości i szczęścia. Czytając pozbywamy się stresu. Ludzie wpływowi i bogaci to osoby naprawdę oczytane. Ludzie czytający są atrakcyjniejsi i bardziej pewni siebie. Wszystkim, którzy towarzyszyli nam w obchodach, dziękujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w tej wspaniałej inicjatywie za rok.
J.K @ MBP