Toleruję! Nie hejtuję!
Problem hejtu i mowy nienawiści dotyczy wszystkich, a szczególnie boleśnie dzieci i młodzieży. Jak sobie z tym radzić, jakie są konsekwencje hejtowania i przede wszystkim jak temu groźnemu zjawisku zapobiegać mówiono podczas debaty zorganizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie.
26 kwietnia w kramnicach miejskich na debacie pod hasłem „Toleruję! Nie hejtuję!” spotkali się uczniowie i pedagodzy z przedstawicielami policji i pracowniczkami PCPR. Spotkanie dotyczyło hejtu we wszystkich aspektach, a rozpoczęło się od prezentacji aplikacji „Moja komenda” i przedstawieniu dzielnicowych jako funkcjonariuszy pierwszego kontaktu. Młodzież ze szkół nr 1 i 6 dowiedziała się też o istnieniu Krajowej Mapy Zagrożeń i jak z niej korzystać. Później sierż. Szt. Milena Godos i st. post. Ewelina Leśniewska opowiedziały zgromadzonym o zagrożeniach płynących z hejtu, zarówno dla ofiar, jak i sprawców. Policjantki podkreślały, że hejt jest przestępstwem i ma określone konsekwencje w prawie karnym. Uczestniczący w mł. insp. Marek Jabłoński, zastępca komendanta powiatowego, opowiedział o jednym z niedawnych wydarzeń, kiedy grupa młodych ludzi stojących na przystanku w sposób naganny zachowała się wobec osób pochodzenia rumuńskiego (od urodzenia mieszkających w Sochaczewie), które poczuły się zagrożone i zgłosiły sprawę policji. Dziś wszyscy uczestnicy tego zajścia są już zidentyfikowani i sprawą zajmuje się prokuratura. Ostatnią częścią spotkania była rozmowa z Ewą Kajetaniak i Martyną Wojciechowską z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które zwracały uwagę na fakt, że w przemocowym cyklu uczestniczą nie tylko ofiara i sprawca, ale przede wszystkim świadkowie, którzy nie reagując stają się aktywnymi uczestnikami tego cyklu. To bardzo ważna lekcja dla młodych ludzi uczestniczących w debacie. Policjanci i psycholożki zachęcali młodzież do nieprzechodzenia obojętnie wobec faktu, że komuś dzieje się krzywda, tłumaczyli, jak odróżnić mowę nienawiści od konstruktywnej krytyki i zachęcali do szukania pomocy – to nie świadczy o słabości, a o rozsądnym podchodzeniu do problemów.
Prowadząca debatę asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowa KPP Sochaczew, podała też młodzieży listę telefonów, pod które można dzwonić, kiedy trudno poradzić sobie z dotykającymi ich problemami.