{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: DLA PRZEDSIĘBIORCY

Dlaczego warto

5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO INWESTOWAĆ W SOCHACZEWIE

1. Lokalizacja

Sochaczew to miasto liczące niespełna 36 000 mieszkańców, usytuowane na skraju Równiny Łowicko – Błońskiej, nad rzeką Bzurą i uchodzącymi do niej, Utratą i Pisią.

Sochaczew leży pomiędzy trzema aglomeracjami: Warszawą (w odległości 54 km), Łodzią (80 km)  i Płockiem (60 km). 
Jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

W mieście lub jego bliskiej okolicy krzyżują się drogi o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym:

Autostrada A2  (Berlin – Warszawa – Moskwa), część autostrady europejskiej E30
Droga krajowa nr 2 (Świecko – Terespol )
Droga krajowa nr 50 (Ciechanów – Płońsk – Sochaczew – Grójec – Ostrów Mazowiecka), stanowiącej część wielkiej obwodnicy Warszawy i międzynarodowej drogi VIA BALTICA między Republiką Czeską a państwami bałtyckimi
Droga wojewódzka nr 705 (Wyszogród – Śladów – Sochaczew – Skierniewice)
Droga wojewódzka nr 580 (Sochaczew – Żelazowa Wola – Warsaw)
Wielkim atutem lokalizacji Sochaczewa jest bardzo dobra komunikacja kolejowa na poziomie krajowym i europejskim.

Sochaczew leży na trasie linii kolejowej E20 (Berlin- Warszawa – Moskwa).
Z Sochaczewa odjeżdżają pociągi m.in. do Warszawy (osobowe minimum co godzinę, czas trwania podróży: od 35 min. do 1 h), Kutna (67 km, ok. 1 h), Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina… 
Na podkreślenie zasługuje również bliskość największego lotniska w Polsce  - Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie, popularnie zwanego Okęciem (60 km, ok. 1h15 min). Jest to zarówno lotnisko pasażerskie jak i cargo. Odległość od Portu Lotniczego Warszawa-Modlin to 55 km (ok. 50 min.).

Powiązania komunikacyjne Sochaczewa:

Obraz przedstawia szlaki komunikacyjne Sochaczewa 

2. Atrakcyjne cenowo tereny inwestycyjne i mieszkaniowe

W Sochaczewie znajdują się atrakcyjne ze względu na położenie, cenę i konieczną infrastrukturę tereny inwestycyjne. W mieście jest także bogata oferta mieszkaniowa, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. 

3. Łatwy dostęp do dobrze wykształconej kadry pracowniczej wszystkich szczebli

Sochaczew liczy niespełna 36 tys. mieszkańców.

Jest stolicą powiatu liczącego ok. 85 000 mieszkańców, a znajduje się pomiędzy dużymi aglomeracjami i miastami, takimi jak Warszawa, Łódź czy Płock. W tych właśnie dużych miastach znajduje dziś zatrudnienie wielu wykształconych m.in. technicznie sochaczewian.

Dzięki stworzeniu interesujących miejsc pracy i naszemu zapleczu socjalnemu możemy tę sytuację odwrócić i nie tylko zatrzymać odpływ wykształconej kadry z Sochaczewa, ale też ściągnąć do naszego miasta mieszkańców z okolicznych gmin.

Bezrobocie w powiecie sochaczewskim utrzymuje się na poziomie średniej krajowej, obecnie poniżej 4 %. Przyjmuje się, że bezrobocie na takim poziomie to bezrobocie frykcyjne, czyli związane z przerwami w zatrudnieniu z powodu poszukiwania innej pracy lub zmianą miejsca zamieszkania.

4. Zaplecze socjalne

Szeroka oferta edukacyjna
Na terenie Miasta Sochaczew znajduje się 8 szkół podstawowych, w tym 2 niepubliczne oraz 5 zespołów szkół średnich, a także 17 przedszkoli, z czego 12 to placówki niepubliczne. W mieście znajdują się również Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie Filia w Sochaczewie oraz jedna z najlpszych szkół muzycznych w kraju Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Atrakcyjna oferta mieszkaniowa
Miasto posiada również bogatą i atrakcyjną cenowo ofertę mieszkaniową, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Wśród ostatnich inwestycji deweloperskich w mieście warto wymienić:

VFM Real Estate, ul. Płocka,
Socho Residences, ul. 15 Sierpnia,
VFM, ul. Okrzei,
AURA PARK SOCHACZEW, ul. Niemcewicza,
JHM Development, apatamenty Żeromskiego,
VFM, ul. Głowackiego.

Bogata oferta kulturalna
Sochaczew to miasto, w którym wiele się dzieje i to przez cały rok! Atrakcje zagwarantują Państwu m.in. trzy placówki Sochaczewskiego Centrum Kultury (w centrum, Boryszewie i w Chodakowie), dwa nowoczesne kina, kilka bibliotek, Muzeum Kolei Wąskotorowej, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Żelazowa Wola oraz 50 aktywnych organizacji pozarządowych…
Charakterystycznym miejscem sochaczewskiego krajobrazu jest wzgórze zamkowe. Jeśli odwiedzimy Sochaczew latem, mamy okazję spotkać na zamku artystów plastyków prezentujących swoje zbiory lub rekonstruktorów odtwarzających ważne wydarzenia historyczne.
W Sochaczewie odbywa się corocznie ok. 300 imprez kulturalnych, w większości o charakterze cyklicznym. Wymienić należy m.in.: czerwcowe Święto Mieszkańców – Dni Sochaczewa, Rekonstrukcję Bitwy nad Bzurą, projekt Artystyczne Kramnice, Festiwal Chopinowski na Mazowszu.
Wśród letnich imprez plenerowych ogromnymi atrakcjami są festiwal jazzowy, festiwal folklorystyczny, czy koncerty Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia, Niedziele na zamku, rekonstrukcje historyczne i wiele więcej.
Miłośnicy historii każdego roku w sierpniu mogą wziąć udział w rekonstrukcji historycznej „W obozie generała Szembeka”. W znajdującym się w centrum miasta parku Chopina rozbijany jest obóz wojsk Królestwa Polskiego oraz Wojska Polskiego z lat 1830-1831. Można obejrzeć sprzęt artyleryjski i mundury sprzed niemal dwóch wieków. Na gości czeka pokaz musztry, ładowania broni i pokaz artyleryjski, gdzie przekrojowo prezentowany jest rozwój broni palnej, od najstarszych hufnic i taraśnic, do dziewiętnastowiecznej broni skałkowej i kapiszonowej. W pobliskim Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbywa się cykl wykładów związanych z epoką.

Ciekawa oferta sportowo – rekreacyjna
Baza sportowa i rekreacyjna Sochaczewa to m.in.: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a w nim :

basen – pływalnia „Orka”
dwa stadiony
boisko ze sztuczną nawierzchnią
dwie hale sportowe
sztuczne lodowisko
Skate Park
korty tenisowe
Ogródek Jordanowski, Stadion klubu Sportowego „Bzura” Chodaków, Sale gimnastyczne przy szkołach miejskich, Boisko „ORLIK 2012”.
W Sochaczewie działa ponad 30 stowarzyszeń zajmujących się promocją sportu.  Co roku obywa się tu kilkadziesiąt imprez sportowych o zasięgu krajowym i regionalnym, w tym m.in.:
mecze rugby „7” i „15”, zawody motocrossowe, Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków, rozgrywki piłki ręcznej i nożnej, koszykówki i tenisa stołowego, turnieje  judo, „Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą”, Bieg Papieski, amatorska Liga MMA, Ogólnopolskie Zawody Osób Niepełnosprawnych i wiele innych…

Opieka zdrowotna
 

Sochaczew pokryty jest równomiernie siecią placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Na terenie miasta działa kilkadziesiąt placówek publicznej i niepublicznej służby zdrowia. Najważniejszą placówką medyczną w naszym mieście jest Szpital Powiatowy (8 oddziałów + 20 specjalistycznych poradni). Szpital posiada certyfikat zarządzania jakością ISO oraz przyznany przez WHO tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”. W mieście działa kilkanaście prywatnych przychodni zatrudniających lekarzy wszystkich specjalności.

5. Mocne wsparcie ze strony władz samorządowych

Każdy inwestor zainteresowany Sochaczewem może liczyć na aktywne wsparcie władz miasta w ciągu całego procesu inwestycyjnego, a także po jego zakończeniu.

Zależy nam na tym, by czuli się Państwo u nas dobrze i razem z nami chcieli się rozwijać!

W Urzędzie Miejskim w Sochaczewie funkcjonuje Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, świadczący firmom i przedsiębiorcom szeroką pomoc i otaczający kompleksową opieką inwestycyjną naszych partnerów.

invest_in_zapraszam