{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Kolej Wąskotorowa

Muzeum Kolei Wąskotorowej - Stacja Muzeum

 6 września 1986 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednostka powstała jako oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 r. Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Od 1 kwietnia 2016 r. jednostka stała się filią Stacji Muzeum w Warszawie, nowej instytucji kultury, powołanej po likwidacji Muzeum Kolejnictwa, przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Polskie Koleje Państwowe S.A.

pociąg retro, ciągnięty przez parowóz, stoi na stacji Sochaczew Wąskotorowy Muzeum Kolei Wąskotorowej jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na skansenie znajdują się aktualnie 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów.

W sezonie letnim – od kwietnia do października – jednostka organizuje wycieczki po wąskim torze do Puszczy Kampinoskiej.

Dzięki adaptacji dawnego przedszkola kolejowego na potrzeby Centrum Edukacyjno-Turystycznego, od 22 października 2015 r. Sochaczewska Kolei Wąskotorowa oferuje nowe przestrzenie wystawowe, konferencyjne oraz edukacyjne. Zaaranżowane zostały nowe ekspozycje oraz przygotowana oferta edukacyjna, związana z historią kolejnictwa i dziejami ziemi sochaczewskiej.


Pociąg RETRO
Wielu niezapomnianych wrażeń dostarcza 18-kilometrowa trasa wiodąca z Sochaczewa poprzez pełne uroku miejsca. Niespełna kilometr od stacji początkowej kolei znajduje się najcenniejszy zabytek miasta – ruiny zamku książąt mazowieckich. Wzniesiony na wysokim wzgórzu nad Bzurą, zrewitalizowany w 2013 r. obiekt, pochodzi ze średniowiecza oraz XVII w. W Sochaczewie warto również odwiedzić Muzeum ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą posiadające unikalne pamiątki związane z największą bitwą Kampanii Wrześniowej.

Położona w pobliżu Sochaczewa Żelazowa Wola, znana jest przede wszystkim jako miejsce urodzin słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. W otoczonym parkiem domu rodzinnym, znajduje się dzisiaj muzeum. Dostrzegalne z okien pociągu RETRO wieże kościoła obronnego w Brochowie, to miejsce chrztu Fryderyka Chopina, a także ślubu jego rodziców oraz siostry.

Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego. Ten kompleks, jako jeden z rezerwatów biosfery UNESCO, przyciąga niezapomnianym kontrastem wydm i mokradeł, porośniętych lasem sosnowym. Na koniec wycieczki na pasażerów w Tułowicach nad rzeką Łasicą czeka piknik z grillem i ogniskiem.

Informacje o biletach i rozkładzie znajdziecie na stronie placówki

(materiały i zdjęcie ze Stacji Muzeum Sochaczew)