Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Zapraszamy na III Rodzinny Piknik Historyczny

27 maja odbędzie się III Rodzinny Piknik Historyczny. Zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców naszego miasta, a także dla najmłodszych członków naszej lokalnej społeczności. Piknik będzie doskonałą okazją, aby zobaczyć trzy zrewitalizowane schrony i  fragment rowu przeciwpancernego. Partnerem wydarzenia jest miasto Sochaczew.

W sobotę 27 maja odbędzie się III Rodzinny Piknik Historyczny organizowany przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i miłośników fortyfikacji skupionych wokół „Projektu - Sochaczewskie Fortyfikacje”. Uczestnicy nie tylko obejrzą, jak w środku wyglądają sochaczewskie schrony z okresu II wojny światowej ale zobaczą ciekawe kolekcje militariów, armaty, karabiny z tamtego czasu a także współczesny sprzęt i broń żołnierz wojska polskiego.

Sochaczewscy miłośnicy historii zaprezentują wyposażenie i umundurowanie żołnierzy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w okresie 1918-1939 r. a Stowarzyszenie MGHR im. II batalionu 18 pułku piechoty umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie polskich żołnierzy z czasu II wojny światowej. Przyjadą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli i Stowarzyszenia Historycznego ,,Piska Pozycja Ryglowa”. Niezwykle ciekawie zapowiada się pokaz sprzętu i militarnych pamiątek z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Oprócz nieprezentowanych na co dzień w muzeum pamiątek z okresu wojny będzie można zobaczyć  jeżdżącą replikę tankietki TKS, użyczoną przez Biuro Rekonstrukcyjno – Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej oraz moździerz 160 mm wz. 43 będący na uzbrojeniu Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego od 1943 roku. Uczestnicy Pikniku powinni przygotować się na mocne wrażenia słuchowe bo organizatorzy zaprezentują również replikę karabinu MG34 z gazowym symulatorem hukowym - zatem będzie głośno!.

Dla najmłodszych miłośników historii będzie oddzielna strefa gier i zabaw historycznych - stanowiska
z malowaniem twarzy, z rzutkami do tarczy, z grami planszowymi, kolorowankami, hula hop i innymi zabawami. O dobrą zabawę zadbają przyjaciele z Klubu Wolontariuszy przy CUS Sochaczew. Będą też przejażdżki konne, zarówno wierzchem jak i bryczką oraz inne atrakcje. Nie zabraknie lodów dla ochłody i innych łakoci.

Główna część Pikniku odbędzie się przy ul. Lubiejewskiej, obok schronów Regelbau 668 i Ringstand 58c, ale zwiedzanie rozpocznie się przy schronie Regelbau 701 (ul. Kątowa, Władysławów-wjazd z ul. Płockiej).

Po zwiedzaniu i pokazach strzelań grup rekonstrukcyjnych oraz wystaw statycznych organizatorzy zapraszają na wojskową grochówkę i gawędy przy ognisku, gdzie będzie można upiec kiełbaskę.

Na odwiedzających sochaczewskie schrony organizatorzy czekają od godziny 13:00. Od godziny 15.30 nieodpłatna degustacja wojskowej grochówki! Zakończenie pikniku planowane jest na godzinę 19.00. Piknik

„Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Gmina Miasto Sochaczew”

A A A
25-05-2023
godz.07:58
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 08.06.2023 r. 4247427 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy