Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Dwie w jednym miejscu

W galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w kramnicach można obejrzeć dwie wystawy. Swoje obrazy prezentuje malarka Nela Bryłowska a rękodzieło Agnieszka Wolińska. Prace można oglądać do końca listopada.

Obie wystawy są warte obejrzenia. Pierwsza, Neli Bryłowskiej, przede wszystkim dlatego, że artystka rzadko prezentuje swoje prace w formie zwartej ekspozycji. Tymczasem na wystawie zobaczymy świetny cykl nazwany przeze mnie "Drzewa". To kilka dużych obrazów pokazujących strukturę i życie drzewa. Każda praca opiera się na perfekcyjnie odtworzonych detalach, a jednocześnie tworzy wyjątkowy klimat leśnego czy parkowego bytu. Zbliżone charakterem są prace z wodą w roli głównej, choć to tylko pretekst do pokazania miejsca człowieka wobec żywiołów.
Inne prace to "pejzaże z duszą", też nazwane tak na mój własny użytek. Patrząc na letnią łąkę, jesienną aleję czy zimowy las rodzą się w nas uczucia bliskości z naturą, ale także pokazują tkliwość, z jaką autorka potraktowała temat. To nie są byle jakie pejzaże, to miejsca, w których chcielibyśmy spędzać czas. Wyczucie perspektywy, koloru, ładunek uczuciowy sprawiają, że stają się nam bliskie od pierwszego wejrzenia.

Druga wystawa, wyeksponowana w gablotach, to rękodzieło Agnieszki Wolińskiej, kustosza biblioteki i kierownika działu gromadzenia i opracowania zbiorów. Przyglądając się jej pracom, od razu widać, że pani Agnieszka ma dwie pasje - książki i tak zwane kiedyś robótki ręczne. Ale autorka wytwory własnych rąk podniosła do rangi sztuki. I to dosłownie, bo znajdziemy tam obrazy Moneta czy van Gogha wykonane haftem krzyżykowym, sznurkowe makramy, dziergane serwetki, bombki z materiału. Kilka gablot zajmuje sztuka sakralna.

Prac jest tak dużo i są tak różnorodne, że pojawia się pytanie o zakres zainteresowań autorki. Jak pokazuje wystawa, są one wielorakie. Pani Agnieszka nie ogranicza się do jednej formy, materiału czy konkretnego wzoru. Miłośnicy rękodzieła znajdą na wystawie tyle pomysłów, ciekawych zastosowań dla nici, sznurka, wstążki, że część tych eksponatów chcieliby mieć na własność.

Jolanta Sosnowska

A A A
16-11-2022
godz.08:17
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 27.11.2022 r. 3926201 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy