Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Ma być komfortowy, funkcjonalny, bezpieczny

Wiosną rozpoczęła się przebudowa dworca PKP przy ul. Sienkiewicza. Planowany termin zakończenia robót to kwiecień 2023 roku. Odwiedziliśmy plac budowy, aby sprawdzić postęp prac.

Przypomnijmy, że koszt inwestycji to 9 mln złotych. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., natomiast wykonawcą prac budowlanych jest lokalna firma Sochbud.

Na placu budowy

Odwiedziliśmy placu budowy przy ul. Sienkiewicza, aby zobaczyć postęp prac. O tym co już zostało wykonane, i co będzie zrobione w kolejnych etapach przebudowy, rozmawialiśmy z kierownikiem robót z firmy Sochbud, Arturem Konarskim.

- Na początku, w ramach prac rozbiórkowych, zdjęliśmy stare pokrycie dachowe, przemurowaliśmy także wszystkie kominy. Na dachu położone są nowe deski, rozpoczynamy właśnie układanie blachy. Jesteśmy już podpięci do sieci kanalizacji sanitarnej, trwają prace nad przyłączem do kanalizacji deszczowej. Wewnątrz budynku zakończyliśmy roboty związane z konstrukcjami żelbetonowymi, postawiliśmy nowe ściany. Wszystkie posadzki są wykonane od nowa. W związku z tym zaczęliśmy już prace elektryczne i aktualnie układamy instalacje podtynkowe. W kolejnych etapach będziemy zajmować się elektryką i teletechniką na zewnątrz obiektu. Przy elewacji budynku trwają prace hydrofobizacyjne, polegające na konserwacji istniejących murów. Jednocześnie wymieniamy uszkodzone cegły i fugi. Zajmujemy się także stolarką, czyli renowacją drzwi i okien. Zaczęliśmy też budowę konstrukcji wiaty rowerowej, przy której znajdować się będą paczkomat i biletomat – mówi Artur Konarski.

Prowadzone prace nie stanowią utrudnień dla podróżujących koleją, którzy mają swobodny dostęp do peronów. Od 21 czerwca funkcjonuje również, składający się z pięciu kontenerów modułowych, dworzec tymczasowy, położony w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanego budynku. Znajdują się w nim toalety, kasa biletowa i klimatyzowana poczekalnia o powierzchni 26 mkw.

Efekt końcowy

Historyczny, wzniesiony w latach 1901-1903, budynek dworca zostanie dostosowany do wszystkich standardów współczesnej obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Po przebudowie obiekt ma być komfortowy, funkcjonalny, łatwo dostępny oraz bezpieczny.

Wewnątrz znajdować się będzie poczekalnia z ławkami, gablotami z rozkładami jazdy pociągów, elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowym systemem informacji głosowej. W holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, będzie również lokal gastronomiczny oraz pomieszczenia biurowe.

Dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych, tj. wprowadzony zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a. Również sanitariaty będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zmiany także przed budynkiem

Olbrzymią metamorfozę przejdzie plac przed dworcem. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu kiss&ride. Natomiast nieco bliżej ulicy Sienkiewicza powstaną dwa perony dla autobusów, postój taksówek oraz dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. Obok zabytkowej lokomotywy, która pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu, pojawi się również wiata rowerowa.

Dworzec w Kornelinie

Tymczasem w poniedziałek 19 września otwarty dla podróżnych został dworzec w sąsiadującym z Sochaczewem, na trasie do Łowicza, Kornelinie. Jego budowa kosztowała łącznie 5,1 mln zł. Nowoczesny, niewielkich rozmiarów obiekt posiada minimalistyczną i funkcjonalną formę architektoniczną. Szczególne wrażanie robi ośmiometrowa wieża zegarowa. Obiekt składa się z dwóch części. W pierwszej mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem stanęły ławki dla podróżnych, stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. W sąsiedztwie dworca powstał parking dla 17 samochodów ze specjalnie wytyczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.

Podobnie jak w Sochaczewie przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, a inwestorem było PKP S.A, czyli spółka Skarbu Państwu. Na uroczystym otwarciu dworca w Kornelinie obecny był sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Maciej Małecki.

– Jako poseł ziemi sochaczewskiej bardzo dobrze wiem, jak ważna jest dla naszych mieszkańców kolej i jej infrastruktura. Codziennie tysiące osób podróżują do pracy, szkoły, urzędów, do Warszawy. Dlatego bardzo się cieszę z pozytywnych zmian, jakie każdego dnia zachodzą na kolei – powiedział podczas otwarcia Maciej Małecki.

Maciej Frankowski

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/urzad.miejski.w.sochaczewie/posts/pfbid02qzECqgoc9AKcyW5zPSucSktDnFLpeaGC4Fn9r2vqoG6MtqKwAYYL8x5UnWA73x2Nl

 

A A A
22-09-2022
godz.10:01
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 27.09.2022 r. 3823275 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy