Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Uczcimy pamięć 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu

Kolejna część uroczystości patriotycznych związanych z obchodami 83. rocznicy Bitwy nad Bzurą odbędzie się w czwartek 22 września w Boryszewie przy ul. Sobieskiego – miejscu stracenia przez Niemców 50. żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. 

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Chwilę wcześniej delegacje samorządów miasta i powiatu złożą kwiaty na kwaterze poległych żołnierzy na cmentarzu w Kozłowie Biskupim. Przy pomniku na ul. Sobieskiego odprawiona zostanie uroczysta msza św. polowa. Odczytany będzie apel pamięci, żołnierze sochaczewskiego dywizjonu oddadzą salwę honorową. 

Każdego roku w rocznicę wydarzeń z 22 września 1939 roku, w miejscu gdzie Niemcy przeprowadzili zbiorową egzekucję i przy grobie ofiar wspólnie oddajemy hołd 50 żołnierzom Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Stracili życie w Boryszewie, w wyniku zbrodni popełnionej z zimną krwią na jeńcach wojennych. 

Batalion był jednostką wojskową złożoną wyłącznie z mieszkańców Bydgoszczy. Jego żołnierze uczestniczyli w bitwie nad Bzurą i jak inne polskie formacje poniósł tam duże straty. Batalion został rozbity przez Niemców pod Iłowem 17 września 1939 roku i około dwustu żołnierzy trafiło do niewoli. Jeńców umieszczono na miejskim stadionie w Żyrardowie. Kilka dni potem żołnierzom pochodzącym z Bydgoszczy nakazano wystąpić. Zaprowadzono ich do Boryszewa i postawiono przed sądem polowym, a ten fałszywie oskarżył ich o udział w mordowaniu Niemców w czasie tzw. krwawej niedzieli w Bydgoszczy. Jako wyrównanie rachunku za 5000 rzekomo zamordowanych cywilów Niemców, 50 z nich skazano na rozstrzelanie. Do egzekucji doszło wieczorem na gliniance cegielni 22 września 1939 roku. Skazanych rozstrzeliwano w dwóch grupach z broni maszynowej, a jeszcze dających oznaki życia dobijano pojedynczymi strzałami. W 1940 roku ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Kozłowie Biskupim. 

A A A
19-09-2022
godz.08:58
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 27.09.2022 r. 3823235 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy