Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Pamięci żołnierzy września
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Sochaczewianie uczciliśmy 83. rocznicę bitwy nad Bzurą oraz napaści armii radzieckiej na nasz kraj we wrześniu 1939 roku. Na trojanowskim cmentarzu co roku wspominamy, że gdy Polacy walczyli o swoją ziemię z okupantem z zachodu, 17 września nóż w plecy wbił nam sąsiad ze wschodu.

Najpierw delegacje władz samorządowych i służb mundurowych   złożyły kwiaty pod pomnikiem pamięci przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie, gdzie znajduje się ziemia pobrana z Katynia, Monte Cassino, Newark, Miednoje i Arnhem. Wszędzie tam spoczywają polscy żołnierze. 

Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz wojenny w Trojanowie, gdzie o 12.00 odprawiona została polowa msza święta. W przygotowanej na tę okoliczność homilii proboszcz Kazimierz Wojtczak wspomniał o okrucieństwie wojen, także tej, która od przeszło pół roku trwa tuż za naszą wschodnią granicą. Podkreślił również jak ważna w znoszeniu trudów i przywracaniu pokoju jest wiara w Boga.

W wojskowej części uroczystości wygłoszony został apel pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową. Odpowiednią oprawę obchodom zapewniły Wojskowa Asysta Honorowa, wystawiona przez 38. Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej oraz poczty sztandarowe sochaczewskich szkół i instytucji. 

W skład delegacji składającej kwiaty pod pomnikiem ofiar katyńskich weszli m.in. zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski, zastępca przewodniczącego rady miasta Arkadiusz Karaś, zastępca przewodniczącego rady powiatu Jan Łopata, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Sławomir Kojło, przedstawiciele policji i straży pożarnej. Proboszcz miejscowej parafii Kazimierz Wojtczak odmówił modlitwę za zmarłych.

Wydarzenie poprowadził dyrektor sochaczewskiego muzeum dr Michał Górny, który przypomniał zebranym, że trojanowski cmentarz wojenny jest największą na terenie Polski nekropolią żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. Powstał w latach 1940-1952. Na jego terenie, o powierzchni 4410 m kw. pochowano 3693 osoby. Są to przede wszystkim żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego z Armii Poznań i Pomorze polegli w bitwie nad Bzurą, największym starciu z Niemcami podczas wojny obronnej 1939 r. Obok nich spoczywają 142 ofiary cywilne oraz 20 żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w pobliskiej wsi Bronisławy podczas akcji odbioru zrzutu broni w 1944 r. Muzeum cały czas stara się ustalić nazwiska poległych. Do dziś z 3693 pochowanych udało się ustalić tożsamość ponad 700 osób.

Sebastian Stępień

Galeria zdjęć znajduje się pod linkiem

A A A
18-09-2022
godz.13:58
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 27.09.2022 r. 3823280 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy