Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Jazzowe interpretacje poezji Baczyńskiego

Czwartą edycję Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego w wirtuozerskim wykonaniu otworzył jeden z najbardziej znanych na świecie jazzmanów – Włodek Pawlik. Laureat nagrody Grammy zaprezentował muzyczne aranżacje poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Koncert miał pierwotnie odbyć się w amfiteatrze. Ze względu na niesprzyjającą pogodę występ został jednak przeniesiony do głównej siedziby Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie. Mieszkańcy naszego miasta mieli już okazję zapoznać się z twórczością Włodka Pawlika podczas ubiegłorocznego festiwalu. Wówczas wystąpił ze swoim trio w typowo instrumentalnym repertuarze. Tym razem pianista zaprezentował projekt poetycko–muzyczny „Baczyński 100”, który powstał w związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który poległ w czwartym dniu powstania warszawskiego mając zaledwie 23 lata.

Premierowy koncert projektu „Baczyński 100” odbył się 1 sierpnia ubiegłego roku w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, a płyta studyjna z tym materiałem ukazała się na rynku w marcu tego roku. Artysta zadedykował krążek walczącej o wolność Ukrainie. Włodkowi Pawlikowi na scenie towarzyszyli znakomita wokalistka i wykładowczyni UMCS w Lublinie – Natalia Wilk oraz jeden z najbardziej cenionych polskich wokalistów jazzowych Marek Bałata. Z pianistą zagrali muzycy z jego kwartetu: Łukasz Pawlik (syntezatory), Damian Kostka (bas) i Cezary Konrad (perkusja). Wiersze Baczyńskiego recytowali wybitni aktorzy – Grażyna Barszczewska („Pan Tadeusz”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „07 zgłoś się”) i Jerzy Schejbal („Wiedźmin”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”).

Grupa rozpoczęła koncert interpretacją wiersza „Dwie Miłości”. To niezwykle mocny akcent, w którym Włodek Pawlik już na wstępie pokazał swoją instrumentalną wirtuozerie, z lekkością podając jazzujące harmonie jak na laureata Grammy przystało. Inne utwory K.K. Baczyńskiego, które można było usłyszeć w jazzowych aranżacjach to m.in.: „Kołysanka”, „Narzeczona”, „Jesteś o tyle spojrzeń ode mnie”, „Warszawa”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Mazowsze”, „Ojczyzna”, czy znaną również z debiutanckiej płyty Grzegorza Turnaua interpretację „Piosenki”.

Oprócz kompozycji z albumu „Baczyński 100”, grupa wykonała również utwór „Tęskno mi Panie..." z tekstem polskiego poety z okresu romantyzmu – Cypriana Kamila Norwida. Piosenkę tę można było usłyszeć wcześniej m.in. podczas koncertu telewizyjnego, który odbył 24 września 2021 roku w 200. rocznicę urodzin autora. Dzieła jazzowo-poetyckie w twórczości Włodka Pawlika stanowią zresztą istotną część jego bogatej dyskografii. Wcześniej pianista nagrał m.in. muzyczne aranżacje: „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II, wierszy Jarosława Iwaszkiewicza „Struny na ziemi”, przedstawienia „Wieczorem” z poezją Józefa Czechowicza i w 2016 roku album „Mów spokojniej” do poezji Adama Zagajewskiego.

Przed nami jeszcze dwa koncerty w ramach IV Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego. W niedzielę 7 sierpnia wystąpi jazzowa rodzina, ojciec i córka, czyli Henryk i Dorota Miśkiewicz. Zaprezentują materiał z płyty wydanej w ubiegłym roku zatytułowanej „Nasza miłość”. Z kolei 14 sierpnia zagra kwintet New Bone. To zespół założony przez byłych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie a obecnie jej wykładowców, działający na rynku muzycznym od 1996 roku. Koncerty rozpoczną się o godz. 19.00 w amfiteatrze przy ul. Podzamcze. (mf)

 

A A A
01-08-2022
godz.14:57
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 16.08.2022 r. 3752443 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy