Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Biblioteka - świat w jednym miejscu

Pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Swoje propozycje w dniach 8-15 maja realizowały dwie sochaczewskie książnice – Miejska Biblioteka Publiczna oraz filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

Ta ostatnia 11 maja zaprosiła na rozstrzygnięcie 18. Powiatowego Konkursu Literackiego - Wydajemy własną książkę ph. „Pamiętajcie o Ogrodach. Czy tak trudno być poetą?” Po raz pierwszy były to książki pisane wierszem i wszystkie zostały nagrodzone lub wyróżnione. Elżbieta Szczypińska, kierownik sochaczewskiej filii biblioteki pedagogicznej, podkreślała wrażliwość artystyczną, szczerość wypowiedzi i poprawność językową nadesłanych prac. Jury było zgodne, aby po raz pierwszy w tym roku przyznać Grand Prix. Otrzymała je wielokrotna uczestniczka poprzednich edycji - Karolina Zatorska z ZS RCKU za perfekcyjnie wydany tomik „Zatraćmy się w naturze”. Patronem konkursu oraz fundatorem nagród był burmistrz miasta. W jego imieniu nagrody i dyplomy wręczała sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, starostę reprezentowała dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak, Stowarzyszenie „Atut” – jego przewodnicząca  Grażyna Grobelska.

Wcześniej uczestnicy obejrzeli filmiki nagrane przez trzy laureatki innego konkursu – „Tę książkę warto przeczytać”. Ten rozstrzygnięty w marcu konkurs, z powodu pandemii, nie mógł się odbyć na żywo. Uczestnicy przesyłali filmiki, na których reklamowali swoje ulubione lektury. W środę mogliśmy je wszyscy obejrzeć.

Spotkanie było także okazją do nagrodzenia laureatów konkursu fotograficznego „Pamiętajcie o Ogrodach. Z książką wśród pól, łąk i lasów”. Do 9. edycji zgłoszono 42 prace, autorami trzech byli nauczyciele, pozostałe pochodziły od uczniów z terenu powiatu. Do tego konkursu i świetnych zdjęć wrócimy w kolejnym wydaniu. Warto bowiem pokazać, jak czytanie doskonale harmonizuje z naturą.

Święto biblioteki zakończyło spotkanie z lokalną poetką Stanisławą Podgórską, która opowiadała o powstaniu, a później czytała wiersze z autorskiego, wydanego przez miasto tomiku „Rozmowy z Chopinem i Historią”.

Elżbieta Szczypińska złożyła jeszcze życzenia nauczycielom i bibliotekarzom, z którymi biblioteka na co dzień współpracuje, podobnie jak z naszą gazetą. W tym roku redaktor naczelny „ZS”, Daniel Wachowski był przewodniczącym jury konkursu „Wydajemy własną książkę”.

Laureaci konkursu Wydajemy własną książkę „Pamiętajcie o ogrodach, Czy tak trudno być poetą?”

Szkoły podstawowe klasy 1-4

I miejsca: Dominika Gomoliszek, Adam Szymański

II miejsce: Klaudia Staniszewska

Szkoły podstawowe klasy 5-8

I miejsca: Lena Figut, Michalina Palasik

II miejsca: Nadia Czubacka, Amelia Kobierecka

III miejsce: Julia Błaszczyk

Szkoły średnie

Grand Prix: Agata Bylicka

Laureaci IX edycji konkursu fotograficznego „Pamiętajcie o ogrodach.” Z książką wśród pól, łąk i lasów

Szkoły podstawowe klasy 1-4

I miejsce: Marta Stępień

II miejsce: Aleksander Kluczyk

III miejsce: Antonina Stefaniak

Wyróżnienia: Julia Buczek, Filip Jarosz, Hanna Lasik

Szkoły podstawowe klasy 5-8

I miejsce: Kinga Kowalczyk

II miejsce: Magdalena Zerdziewska

III miejsce: Barbara Waliłko

Wyróżnienia: Dawid Nalbert, Kalina Staszewska, Julia Malinowska

Szkoły średnie

I miejsce: Dominika Szadkowska

II miejsce: Bartosz Brociek

III miejsce: Karol Ratajczyk

Nauczyciele

I miejsce: Dorota Rachoń

Jolanta Sosnowska

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/urzad.miejski.w.sochaczewie

 

A A A
11-05-2022
godz.22:41
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 24.05.2022 r. 3625402 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy