Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Stawiam na integrację
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Od 1 kwietnia znacznie poszerzył się jej zakres obowiązków, bowiem powierzono jej funkcję sekretarza miasta. Oprócz nowych zadań nadal nadzoruje sochaczewską kulturę i turystykę. O najbliższych planach wynikających z reorganizacji urzędu oraz działalności kulturalnej, z Joanną Niewiadomską-Kocik rozmawia Jolanta Śmielak-Sosnowska.

Pani sekretarz, co teraz wchodzi w zakres pani obowiązków?
Obecnie wydział sekretarza miasta skupia zadania pięciu referatów. Jest to referat komunikacji zewnętrznej, w skład którego wchodzi m.in. redakcja „Ziemi Sochaczewskiej”, Biuro Rady Miejskiej,  referat gospodarczy, Biuro Obsługi Klienta, które niedługo otrzyma nowe zadania wynikające z elektronicznego obiegu dokumentów, referat kultury i turystyki, a także archiwum zakładowe. W wydziale sekretarza miasta pozostają również kadry oraz informatycy.

Pozostańmy przez chwilę przy kulturze i turystyce. Dotychczas był to oddzielny wydział pod pani kierownictwem, który teraz staje się referatem. Jak będzie wyglądała jego organizacja pracy?
Są to dwa duże obszary działalności, które tak jak poprzednio znajdą się pod jednym   kierownictwem. Zwłaszcza turystyka wymaga fachowego podejścia i poszerzenia zakresu działań. Mam na myśli m.in. produkt turystyczny „Mała Ojczyzna Chopina” istniejący już w świadomości mieszkańców i partnerów projektu. Teraz przyszedł czas na jego sformalizowanie i podniesienie na wyższy poziom. 

Rozumiem, że dopóki nie powstanie dokładny schemat organizacyjny, to w pani rękach spoczywa przygotowanie zbliżających się imprez. Mam na myśli Dzień Dziecka i Święto Mieszkańców.
Co do Dnia Dziecka, biorąc pod uwagę imprezę organizowaną z tej okazji w Żelazowej Woli 5 czerwca, nasz festyn odbędzie się w niedzielę 29 maja. Dzięki takiej współpracy, dzieci dwukrotnie będą obchodziły swoje święto. Chcemy im zapewnić mądrą, atrakcyjną zabawę, podczas której będą się uczyć, poznawać nowe zjawiska i rozwijać zainteresowania. Liczymy także na integrację różnych środowisk, ludzi w różnym wieku i gości przybyłych z ogarniętej wojną Ukrainy.

Miasto ponownie zaprosi małych mieszkańców miasta i ich rodziców do Krainy Przygód w parku Garbolewskiego. Na co mogą liczyć?
Zgodnie z tytułem imprezy, na całą masę przygód zgrupowanych w wielu krainach. Zacznijmy od najmłodszych, dla których odbędą się znane już z Artystycznych Kramnic zajęcia Parabam! Zapraszamy dzieci już od pierwszego miesiąca życia.

Czy powróci do nas Kraina Karmelków?
Oczywiście. Na nasz festyn przyjedzie Manufaktura Czekolady z Poznania, w której dzieci poznają tajniki powstawania lizaków i cukierków od samego początku aż do ich konsumpcji. Wiele będzie się działo również w Krainie Plastycznej, do której zaproszą Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku,   Sochaczewskie Planszówki,   Sochaczewskie Centrum Kultury oraz artysta malarz Barbara Derda. Będą warsztaty rękodzieła - zabawy z gliną, nauka tkania, tworzenie zabawek na szydełku, zajęcia malarskie, Miasteczko Mapetów, tworzenie prac z wykorzystaniem drukarki 3D oraz Plener Mistrza Plastka, czyli doroczny konkurs plastyczny, tym razem pod hasłem „Zielono mi”. Jego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się na koniec festynu.

W poprzednich latach, jeszcze w ogródku jordanowskim, dużym powodzeniem cieszyła się Kraina Gier i Zabaw.
Pamiętamy o tym i przygotowaliśmy szereg warsztatów z różnych dziedzin. Będzie Miasteczko Szach-Mat, czyli poznawanie tajników gry królewskiej pod okiem mistrza szachowego, gry w wersji XXL, a wśród nich: domino, kręgle, kapsle, scrabble, gra w klasy i wiele, wiele innych. Nie zabraknie także kącika baniek mydlanych, tak ogromnych, że można w nich zamknąć dziecko.

Wspomniała pani o warsztatach. Jakie zagadnienia dzieci poznają w tym roku?
Polecam warsztaty chemiczne z eksperymentami m.in. na suchym lodzie, z barwieniem kwiatów, tworzeniem własnego mydła. Warsztaty technologiczne zapewne spodobają się młodym ludziom zainteresowanym robotyką, mechaniką i programowaniem. Propozycje dla nich to m.in. budowanie robotów i kodowanie gier. 

W programie można także znaleźć warsztaty ekologiczne. 
Ekologia to bardzo szeroka dziedzina, a my skupiamy się na kilku zagadnieniach, które pokażą, że można żyć w zgodzie z naturą. Szczególnie polecam energorower, dzięki któremu, z wykorzystaniem siły własnych mięśni, można naładować baterie sprzętu elektronicznego czy napić się świeżego soku. Fachowcy pokażą, jak zbudować bombę nasienną, sadzić kwiaty, segregować domowe śmieci.

Dzieci będą miały również okazję spotkać zwierzęta. Poprzytulać alpaki i potowarzyszyć osiołkowi z Zagrody w Zakrzewie.
Zwierzęta są nieodłącznym elementem imprez dla dzieci, zważywszy na ich dobroczynny wpływ na różne zmysły. Ale towarzyszyć nam będą także wielkie maskoty ze znanych i popularnych bajek, z którymi dzieci tak lubią się fotografować.

A czy w tym roku zagości literatura i historia?
Oczywiście. Będzie nam towarzyszyć Kraina Książki, którą przygotują i po której oprowadzą pracownicy miejskiej biblioteki. Oprócz gier, zabaw i quizów odbędzie się spotkanie z pisarką Elizą Piotrowską, autorką „Cioci Jadzi” i „Tupcia Chrupcia”. Wiele się wydarzy w Historycznej Krainie Odkrywcy. Spotkamy tam przedstawicieli zapomnianych zawodów, począwszy od tych pospolitych jak powroźnik, kowal, garncarz czy świecownik, aż po zajęcia wymagające wiedzy naukowej, a więc astronoma czy alchemika. Wszyscy oni zaprezentują swoje warsztaty pracy, łącznie ze średniowieczną kuchnią, na której wypiekane będą podpłomyki.

Chyba powiedzieliśmy już o wszystkich atrakcjach? Jest ich tak dużo, że może nie wystarczyć czasu, aby odwiedzić wszystkie krainy.
Ale to jeszcze nie koniec. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zadba o kondycję i wiedzę sportową dzieci. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi przygotuje pokazy gier podwórkowych, m.in. w gumę, w zbijaka. Odbędzie się także trening komandosów i Wielki Festiwal Kredy. W animacje dla dzieci aktywnie włączą się stowarzyszenia, szkoły językowe, a nawet zakłady pracy. Będą zniżkowe bilety do Parku Linowego a na pływalni wodny festyn.

A czy w tym roku będzie tradycyjna scena?
Oczywiście. Rozłoży się na niej Kraina Muzyki a wystąpią przedszkolaki, uczniowie sochaczewskich szkół, uczestnicy zajęć w SCK i szkole muzycznej. Zobaczymy scenę dziecięcą oraz spektakl Open Day Junior, występ zespołu tanecznego „Folklorek”, orkiestrę smyczkową PSM, a na koniec festynu chętni wezmą udział w programie i parkowej paradzie Orkiestry Dętej Sochaczew. Istotnym postulatem uczestników imprez plenerowych był bufet z zimnymi napojami, kawą, lodami. Zadbaliśmy o to, aby takie miejsce znalazło się na terenie parku. Zapraszamy dzieci i rodziców w niedzielę 29 maja, w godz. 14-18. Jeśli tylko pogoda nie spłata nam figla, zapowiada się świetna zabawa.

A zaraz po tym wydarzeniu czeka nas Święto Mieszkańców - Dni Sochaczewa. Czy jest już scenariusz tej imprezy?
Są już podstawy scenariusza, dopracowujemy szczegóły, ale ponieważ czas mamy ostatnio niepewny i bardzo trudny, poczekajmy z oficjalnym ogłoszeniem programu. Na pewno, podobnie jak Dzień Dziecka, Święto Mieszkańców będzie miało integracyjny charakter i odbędzie się w kompleksie amfiteatr - park F. Chopina - bulwary nad Bzurą. Wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszam na drugi weekend czerwca.

W następnym wydaniu ZS zaprezentujemy szczegółowy program obchodów Dnia Dziecka w Krainie Przygód

A A A
11-05-2022
godz.14:18
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 24.05.2022 r. 3625478 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy