Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Ikonopisarstwo i potrzeba modlitwy
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”
W minioną sobotę, 2 października, w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Prezydenta R. Kaczorowskiego rozpoczął się kurs pisania ikon "Mandylion – Święte Oblicze". Było to pierwsze z cyklu pięciu spotkań, które prowadzi ikonograf, pedagog Elżbieta Maciątkiewicz.
 
Na warsztatowo – teoretycznych zajęciach, uczestnicy kursu poznają tajniki tworzenia ikon. Głównie od strony praktycznej, choć nie brakuje również odniesień do fachowej literatury. W trakcie pierwszego spotkania sporządzone zostały prorysy, na kalki ze szkicami nakładane były pigmenty, by można było je później odbić na czerpanym papierze. Przybliżona została również symbolika podstawowych kolorów w ikonografii. Kolejnym etapem było malowanie.
-W ikonopisaniu nie są konieczne umiejętności plastyczne. Dużo ważniejsza jest potrzeba modlitwy i spotkania sacrum – mówi prowadząca kurs Elżbieta Maciątkiewicz. – Równie ważna jest intencja, która nam towarzyszy w procesie pisania ikon.
Kolejne zajęcia odbędą się 16 października. Tym razem uczestnicy kursu będą pracować z drewnem. Własnoręcznie przygotują podobrazia, które stanowią punkt wyjściowy do dalszej pracy twórczej.
Iza Strzelecka
A A A
04-10-2021
godz.10:07
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 18.10.2021 r. 3368150 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy