Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Stadion w klimacie
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Z pomocą rządowych środków chodakowski stadion ma w kilka lat przejść gruntowną przebudowę. O zakresie prac, najważniejszych potrzebach klubów sportowych rozmawiano 4 października na stadionie Bzury.

Na zaproszenie posła ziemi sochaczewskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów  Państwowych, Macieja Małeckiego oraz burmistrza Piotra Osieckiego odpowiedzieli reprezentanci ratusza, rady miasta, MOSiR, stowarzyszeń sportowych korzystających z obiektów przy ul. Chopina, środowiska kibiców, byli piłkarze i działacze Bzury.

Na wstępie Maciej Małecki przypomniał, że wiosną przekazał samorządowi miasta promesę na 600 tysięcy zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (FIL) i już wtedy zapowiedział, że stadion czeka w najbliższych latach poważna przebudowa, a jej zakres będzie konsultowany nie tylko z mieszkańcami, ale przede wszystkim środowiskiem sportowym dzielnicy. Za pieniądze z FIL ratusz utwardził drogę dojazdową do stadionu, wymienił część ogrodzenia (z betonowego na metalowe), renowacji doczekała się główna brama stadionu, odnowiona została też kasa biletowa. Powstała ławka dla kibiców licząca 150 siedzisk, a drużyny mogą korzystać z nowych kabiny. Obiekt wyposażono w profesjonalny wózek do malowania linii na murawie.

Z kolei burmistrz poinformował, że UM poważnie potraktował deklaracje ministra i wkrótce w przetargu wyłoni firmę, która do końca 2022 roku opracuje koncepcję, a potem gotowe projekty techniczne.

- Etapy budowy będą zależały w głównej mierze od dofinansowania zewnętrznego, gdyż samorząd z własnych środków nie byłby w stanie udźwignąć tak dużego zadania. Bez wątpienia trzeba znaleźć równowagę między potrzebami chodakowskich klubów a możliwościami finansowymi, ale jestem przekonany, że w tak szerokim gronie uda się znaleźć złoty środek. Do tego mamy w ministrze Macieju Małeckim dobrego ambasadora naszych spraw i przekazane wiosną tego roku 600 tys. na pierwszy etap prac, to dopiero początek - mówił burmistrz.

Gospodarz obiektu, dyrektor MOSiR, Mieczysław Głuchowski zaproponował, by w ramach inwestycji rozbudować i częściowo zadaszyć trybunę od strony Chemitexu, zamontować piłkochwyty, wymienić ogrodzenie wokół boiska trawiastego, otoczyć płytę główną 400-metrową bieżnią lekkoatletyczną. Jak mówił, należy też poważnie pomyśleć o budynku klubowym z szatniami, natryskami, pokojami dla sędziów, pomieszczeniem biurowym oraz o wskazaniu miejsca, gdzie mogłoby powstać boczne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Reprezentanci klubów piłkarskich sugerowali, by w planach ująć system nawadniający boisko główne oraz rozważyć budowę zadaszenia boiska treningowego. Jak mówili, od jesieni do wiosny, gdy spadają temperatury i dzień jest znacznie krótszy, zadaszone boisko pozwoliłoby prowadzić treningi nie do 18.00, ale znacznie dłużej.

 - W jednym jesteśmy zgodni, że stadion ma służyć przede wszystkim piłkarzom. Bieżnia wokół boiska głównego będzie dodatkiem, ciekawą ofertą przede wszystkim dla uczniów chodakowskich szkół, odbywających tu lekcje wychowania fizycznego - podkreślił burmistrz.

Podziękował też obecnym na spotkaniu radnym Selenie Majcher, Sławomirowi Dorywalskiemu i Marcinowi Cichockiemu. Jak powiedział, to reprezentanci dwóch klubów w radzie regularnie głosujących "za" rozwojem miasta.

Podsumowując spotkanie poseł zadeklarował kolejne starania o środki, które posłużą w dalszych etapach modernizacji obiektu. Jak mówił, Chodaków zasługuje na nowoczesny stadion, ale zachowujący wyjątkowy charakter tego miejsca.

Daniel Wachowski

 

Radna dzielnicy Chodaków, Renata Sokołowska, Przewodnicząca Komisji Statutowo-Regulaminowej

Stadion dla chodakowian, bez względu na ich PESEL, jest ważnym obiektem. Darzę go wielkim sentymentem. Tu mój tata w latach 50’ grał w piłkę. Był lewoskrzydłowym, napastnikiem i pomocnikiem w drużynie Bzury Chodaków. Doskonale pamięta to pan radny Edward Stasiak, wtedy młody chłopiec. Moi uczniowie chętnie spędzają czas na boisku. Ich zdaniem w projektach rozbudowy stadionu nie można zapomnieć o rozbudowie trybuny oraz monitoringu. Po poniedziałkowym spotkaniu uczniowie pytali mnie, dla kogo ma być ten obiekt po przebudowie? Tylko dla klubu czy dla klubu i mieszkańców? Cieszę się, że jasno wskazano drugą opcję, czyli stadion dla każdego, nie tylko zawodników. To dobry i popierany przez mieszkańców Chodakowa kierunek działania. Jako radna z tej dzielnicy całym sercem jestem za pracami na stadionie w Chodakowie, podobnie jak za renowacją zabytkowego dworku naprzeciwko stadionu.

Radny dzielnicy Chodaków, Marcin Cichocki, Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

Rozbudowa stadionu Bzury Chodaków, to bardzo ważna chwila dla naszych mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych i młodzieży. To inwestycja adresowana właśnie do naszych dzieciaków i wnuczków. Oprócz stworzenia nowoczesnej infrastruktury sportowej na potrzeby szkolenia młodzieży, rozgrywania turniejów i meczy piłkarskich na najwyższym poziomie, będą stworzone warunki do odpoczynku i rekreacji dla naszych mieszkańców. Będziemy wspierać dalsze decyzje burmistrza w tej sprawie i jednocześnie kibicować ministrowi Małeckiemu, żeby udało się jakąś ekstra pulę finansowania ściągnąć do naszego miasta i był nadal tak skuteczny w pozyskiwaniu dotacji dla Sochaczewa jak dotychczas.

Selena Majcher, Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów

Cieszę się, że rozpoczynamy kolejną, jakże ważną dla mieszkańców Chodakowa inwestycję. Zgodnie z zapowiedzią ministra Macieja Maleckiego czynimy to w dialogu ze środowiskiem sportowym Chodakowa, bo zależy nam, by przy ul. Chopina powstał stadion, który będzie dobrze służył sportowcom, młodzieży i dzieciom. Do konsultacji zaprosiliśmy wiele środowisk związanych z Bzurą Chodaków i chodakowskim sportem. Dziękuję za wszystkie zgłoszone uwagi i propozycje. Razem z innymi radnymi Prawa i Sprawiedliwości będę przekonywała radę miejską do tego projektu.

A A A
05-10-2021
godz.09:24
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 18.10.2021 r. 3368157 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy