Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Parking i wieża własnością miasta?
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

W programie najbliższej, październikowej sesji rady miasta, znajdzie się uchwała dotycząca przejęcia na własność terenu, na którym kilka lat temu miasto zbudowało bezpłatny parking przy stacji PKP. Ratusz chce przy tej okazji stać się właścicielem zabytkowej wieży ciśnień.

Parking przy stacji PKP to ponad siedemdziesiąt miejsc dla samochodów, motocykli i rowerów. Można z niego korzystać przez siedem dni w tygodniu i od pierwszego dnia działania – bezpłatnie. Cały teren jest ogrodzony i oświetlony.

Projekt zagospodarowania placu powstał w 2013 roku natomiast sam parking w 2014 (942,5 tys. zł). Prace ruszyły w połowie czerwca, a zakończyły się w listopadzie tego samego roku. W stu procentach koszty inwestycji pokrył budżet miasta.

- Budowaliśmy ten parking z myślą o wygodzie osób dojeżdżających do pracy i na studia w Warszawie. Rozmowy z PKP na temat jego powstania nie były łatwe, ale ostatecznie zakończyły się sukcesem. Zbudowaliśmy siedemdziesiąt jeden miejsc postojowych, w tym pięć dla osób niepełnosprawnych. Parking służy naszym mieszkańcom już od siedmiu lat – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Od początku było wiadomo, że utwardzony plac dla samochodów powstaje na gruncie PKP (zawarto umowę najmu), ale samorząd podejmie starania, by zostać jego właścicielem. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęto na sesji rady miasta w czerwcu 2014 roku. Od tej chwili burmistrz miał upoważnienie do prowadzenia z PKP S.A rozmów na temat warunków zakupu nieruchomości.

Burmistrz dodaje, że zaproponuje radnym, aby własnością miasta stała się jednocześnie zabytkowa wieża ciśnień należąca obecnie do spółki PKP S.A.

- Obiekt ostatni remont przeszedł ponad 30 lat temu, niszczeje, a może jeszcze posłużyć kolejnym pokoleniom. Wchodzimy w nowy budżet unijny, budujemy partnerstwo w ramach Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego i tu upatruję podstawowe źródło finansowania prac rewitalizacyjnych. Tylko jako właściciel możemy poważnie myśleć o nowych funkcjach tego budynku – dodaje burmistrz.

Wieża przy ul. Sienkiewicza powstała w 1921 roku, wg. standardowego projektu Dyrekcji Budowy Kolei Państwowych. Wzniesiona została po zniszczeniu pierwszej wieży ciśnień wybudowanej na przełomie XIX i XX w. Pierwsza wieża zbudowana była z cegły i nie przetrwała zniszczeń I wojny światowej, 5 października 1914 r. została wysadzona w powietrze przez wojsko niemieckie. Obecny budynek ma wysokość 29 metrów, kubaturę 1760 m3 i na szczycie zbiornik o pojemności 230 m3. Obiekt znacznie ucierpiał w czasie walk nad Bzurą, został zbombardowany już w pierwszych dniach września 1939 roku. Gdy po zakończeniu bitwy na pobojowisku pozostało wiele zniszczonej i porzuconej broni oraz sprzętu i oporządzenia wojskowego, sterty karabinów i innej broni były składowane właśnie obok wieży ciśnień. Na przełomie lat 50. i 60., gdy postępowała elektryfikacja linii kolejowej, wieża stopniowo traciła swoje znaczenie. Ostatni remont wykonano w 1984 roku. W 2019 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał wieżę do rejestru zabytków.

Daniel Wachowski

A A A
01-10-2021
godz.08:11
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 18.10.2021 r. 3368126 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy