Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Gotowi na rok szkolny

Wakacyjna przerwa była okazją do przeprowadzenia remontów w placówkach edukacyjnych. Dyrektorzy musieli przygotować szkoły także do dalszej pracy w trudnych pandemicznych warunkach. W tym tygodniu sytuację w sochaczewskiej oświacie na antenie radia Sochaczew omówił wiceburmistrz Marek Fergiński.

Remonty i inwestycje
Szkoły przeprowadziły wiele prac koniecznych do zapewnienia uczniom jak najlepszego komfortu zdobywania wiedzy, uprawiania sportu.

- Największa inwestycja, budowa sali gimnastycznej, prowadzona jest przy Szkole Podstawowej nr 2. Budynek sali i prowadzący do niej nowy łącznik są już zadaszone. Prace przebiegają prawidłowo i, jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, w przyszłym roku obiekt będzie służył tej szkole – mówił Marek Fergiński.

Wśród większych wakacyjnych inwestycji na pewno warto wymienić przebudowę klatek schodowych w Miejskim Przedszkolu nr 3. Teraz placówka będzie spełniała najbardziej wyśrubowane przepisy zapewniające bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Przy okazji przeprowadzone zostały też drobniejsze prace remontowe w tej placówce.

- Szkoła Podstawowa nr 6 zyskała w wakacje nowy parking, a należy pamiętać, że to duża szkoła i tych miejsc parkingowych nigdy nie będzie w nadmiarze, także ze względu na to, że mieszczą się w niej oddziały filialne Miejskiego Przedszkola nr 3. W samym budynku SP nr 6 również prowadzone były remonty. Większy dotyczył biblioteki, mniejsze to malowanie wybranych pomieszczeń i korytarzy – wyliczał burmistrz.

Jak mówił, ratusz stara się, by prace mogły być przeprowadzone w każde wakacje w prowadzonych przez miasto placówkach.

- W niektórych szkołach należało usunąć nieszczelności dachów. W innych konieczna była wymiana okien. Podsumowując, na drobne remonty ratusz przekazał do dyspozycji dyrektorów około 200 tys. zł. Remont klatki schodowej w MP nr 3 to kolejne 200 tys. zł. Na budowę parkingu przy „szóstce” przeznaczyliśmy 125 tys. zł. Trzeba też pamiętać o  prawie 5 mln zł na budowę sali przy SP nr 2 – powiedział Marek Fergiński.

Zajęcia dodatkowe
Jak dodał, ratusz pozyskał z rezerwy Ministra Edukacji środki na zagospodarowanie nowych pomieszczeń w „szóstce”. 20 tys. zł przeznaczone będzie na zakupy wyposażenia ich w pomoce naukowe. Otrzymał też 80 tys. finansowania na zajęcia wyrównawcze, które pozwolą np. zniwelować skutki zdalnego nauczania, zamknięcia w domach, braku kontaktu z rówieśnikami i nauczycielem.

Praca w pandemii
Burmistrz przypomniał, że wytyczne dotyczące pracy w czasie pandemii przekazywane są przez ministerstwo zdrowia i rząd bezpośrednio do dyrektorów placówek.

- Te zalecenia nie zmieniły się od poprzedniego roku. Nadal chodzi głównie o higienę, dystans i maseczki. W tej chwili trudno wyrokować, jaka będzie skala tzw. „czwartej fali”. Szkoły są przygotowane, mają doświadczenie zdobyte na przestrzeni ostatnich dwóch lat, posiadają odpowiednie wyposażenie. Mam jednak nadzieję, że to wszystko okaże się niepotrzebne i w tym roku szkolnym nie będzie zawieszania zajęć w szkołach – podkreślił.

Program szczepień
Przeprowadzenie programu szczepień wśród uczniów w wieku lat 12 i starszych zostało określone w szczegółowym harmonogramie przekazanym do szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W pierwszym tygodniu września prowadzona była promocja szczepień, a w tym tygodniu dyrektorzy są zobowiązani do zebrania deklaracji od rodziców o chęci szczepienia dziecka.

-  We współpracy z sochaczewskim szpitalem zorganizowany zostanie mobilny zespół szczepień. Na podstawie deklaracji stworzymy harmonogram szczepień i zorganizujemy w szkołach odpowiednie warunki do ich przeprowadzenia. Niezbędne wyposażenie zostało zakupione przy okazji utworzenia powszechnego punktu szczepień na terenie MOSIR-u, więc jesteśmy przygotowani sprzętowo i organizacyjnie – podsumował wiceburmistrz.

A A A
09-09-2021
godz.09:55
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 16.09.2021 r. 3337011 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy