Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Wspólnie po środki unijne

Gminy z trzech powiatów chcą wspólnie zabiegać o pieniądze z nowego budżetu UE na projekty, które poprawią jakość życia mieszkańców. Temu wspólnemu celowi ma służyć Żyrardowski Obszar Funkcjonalny do którego właśnie przystąpiło osiem kolejnych samorządów.

Budżet UE na lata 2021-2027 znacznie różni się od poprzednich, dlatego do zmiany zasad w sięganiu po unijne dotacje przygotowują się także samorządy. Koniec z małymi projektami, obejmującymi jedno miasto czy gminę, teraz promowane będą zadania obejmujące kilka gmin, a nawet powiatów. Unia premiuje współpracę w subregionach, dlatego latem 2020 roku powołano do życia Żyrardowski Obszar Funkcjonalny (ŻOF).

Na początku ŻOF tworzyło trzynaście samorządów z powiatu żyrardowskiego, grójeckiego oraz sochaczewskiego (Nowa Sucha, Sochaczew, Teresin i miasto Sochaczew). Pierwsze rozszerzenie obszaru miało miejsce 28 maja br., gdy dołączyły do niego Goszczyn i Jasieniec. 3 września br. ŻOF został rozszerzony po raz drugi, tym razem o osiem gmin, i obecnie tworzą go 23 jednostki: z powiatu żyrardowskiego (Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i Żyrardów); z powiatu grójeckiego (Chynów, Grójec, Pniewy, Warka, Jasieniec, Goszczyn, Belsk Duży, Błędów, Mogielnica i Nowe Miasto nad Pilicą); z powiatu sochaczewskiego (Nowa Sucha, miasto Sochaczew, Sochaczew, Teresin, Rybno, Iłów, Młodzieszyn i Brochów).

Podstawą do współpracy, strategią rozwoju ponadlokalnego oraz dokumentem, który wyznaczy wspólne kierunki rozwoju jest Plan Działań IIT (dla Innego Instrumentu Terytorialnego), nad którym właśnie rozpoczęto prace. Do 14 września, w specjalnej ankiecie, mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie o bolączkach, najważniejszych wyzwaniach i potrzebach subregionu żyrardowskiego (https://wanir.edu.pl/ankieta-plan-dzialan-dla-innego-instrumentu-terytorialnego-w-ramach-zyrardowskiego-obszaru-funkcjonalnego/). Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumień w sprawie zasad współpracy gmin przy opracowywaniu dokumentu programowego oraz wybór Komitetu Sterującego ŻOF.


A A A
09-09-2021
godz.09:54
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 16.09.2021 r. 3337043 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy