Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Nowy dworzec za rok
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Pod koniec tego roku rozpoczną się prace związane z modernizacją sochaczewskiego dworca PKP. 23 sierpnia odbyła się konferencja prasowa podczas której wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki wraz z przedstawicielami spółki PKP podali szczegóły planowanej inwestycji.

Modernizacja dworca przy ul. Sienkiewicza zostanie zrealizowana w ramach wartego blisko dwa miliardy złotych programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 prowadzonego przez PKP S.A. i dofinansowana ze środków europejskich. Dzięki niej historyczny, wzniesiony w latach 1901-1903, obiekt zostanie dostosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych.
Zanim ruszą prace PKP S.A. musi w procedurze przetargowej wyłonić ich wykonawcę. Po podpisaniu umowy ze zwycięską firmą roboty budowlane powinny rozpocząć się w grudniu tego roku. Remont ma potrwać około dwunastu miesięcy, a jego szacowany koszt to 8 mln zł. Na ten czas dla podróżnych powstanie dworzec tymczasowy. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na końcowy efekt. Obiekt w 2022 roku zmieni swoje oblicze i zyska nowe funkcje.

Renowację przejdzie ceglana elewacja zabytku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Planowane jest jej wyczyszczenie oraz naprawa powstałych ubytków, a także odtworzenie na wzór historycznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana poszycia dachowego. Na fasadzie budynku, nad wejściem głównym, pojawi się stylizowany zegar. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli iluminacja.

Zmiany zajdą również wewnątrz budynku. Na parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Zyska on całkowicie nowe wyposażenie: ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, utworzona zostanie przestrzeń pod lokal gastronomiczny.

Po przebudowie dworzec stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Znikną bariery architektoniczne oraz wprowadzony zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a oraz toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

PKP stawia również na ekologię i poprawę bezpieczeństwa na dworcu oraz w jego najbliższym otoczeniu. W ramach inwestycji zaplanowano docieplenie dachu budynku od wewnątrz, a także zastosowanie stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej, co wpłynie korzystnie na ograniczenie strat ciepła. W całym kompleksie zostanie zastosowane energooszczędne oświetlenie. W celu optymalizacji zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej zamontowany zostanie system BMS (Building Management System) zarządzający wszystkimi instalacjami i urządzeniami wewnątrz budynku i w jego otoczeniu. Z kolei poprzez montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa – monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych – zwiększy się bezpieczeństwo osób i samego obiektu.

Olbrzymią metamorfozę przejdzie plac przed dworcem. Wzdłuż frontowej fasady budynku pojawią się miejsca, gdzie bezpiecznie będzie można wysiąść z samochodu, zabrać z bagażnika walizki i przejść na stację. Natomiast nieco bliżej ul. Sienkiewicza powstaną dwa perony dla autobusów, postój taksówek oraz dziewięć miejsc parkingowych, w tym dwa przeznaczone dla samochodów elektrycznych. W sąsiedztwie budynku dworca stanie wiata rowerowa. Zabytkowa lokomotywa pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z innych prac planowanych w otoczeniu dworca warto wspomnieć o uporządkowaniu zieleni, a także montażu nowych elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze i oświetlenie.

Maciej Frankowski

A A A
09-09-2021
godz.08:14
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 16.09.2021 r. 3337093 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy