Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Przed erą komórek
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą otwarto nową wystawę czasową „Telegrafy, telefony, tele­fony komórkowe - z dziejów telekomunikacji”. Muzealny pawilon zapełnił się telegrafami i telefonami produkowa­nymi od końca XIX wieku, aż do ostatnich lat XX wieku.

W piątek 23 lipca po niedawno otwartej wystawie opro­wadzał Michał Górny. Opowiedział wiele ciekawostek na temat rozwoju technologii komunikacji na odległość. Jak się okazuje, wystawa w sporej części odnosi się do historii telefonii w Sochaczewie i okolicach.

Muzeum udało się pozyskać ciekawe eksponaty nawet z końca XIX wieku, czyli z czasów niedługo po wyna­lezieniu telefonu. Najstarsza słuchawka na wystawie pochodzi z 1886 roku.

Duże wrażenie robią również popularne blisko sto lat temu na ziemiach polskich ozdobne telegramy. Eksponaty te zachwycają pieczołowitością z jaką zostały wykonane.

Z uwagi na charakter sochaczewskiego muzeum, nie mogło zabraknąć nawiązań do telefonii w dziejach woj­skowości.

Nie zabrakło także telefonów komórkowych - zarówno tych najstarszych z początków lat 90. XX wieku, jak i klasyków początku XXI wieku. Z zapałem opowiadali o nich kolekcjonerzy, którzy przekazali je na wystawę.

Muzeum serdecznie dziękuje muzeom oraz kolekcjone­rom, którzy wsparli organizację wystawy, przekazując w depozyt liczne eksponaty. To Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Kolei Wąsko­torowej w Sochaczewie, Regionalne Muzeum Poczty w Płocku oraz kolekcjonerzy: Piotr Wróbel, Bartłomiej Ostrowski i Sebastian Tempczyk. (seb)

A A A
30-07-2021
godz.09:47
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 23.09.2021 r. 3344369 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy