Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Drewutnia pokazała, czym jest folklor

Kto nie był, niech żałuje. Nogi same rwały się do tańca a ręce do oklasków. Koncert kapeli Drewutnia pokazał siłę folkloru i kunszt muzyków. Bez względu na to, czy śpiewali po ukraińsku, łemkowsku, czy po polsku, muzyka pogranicza stawała się zrozumiała i bliska każdemu z widzów.

Aby zająć dobre miejsce, na niedzielny koncert do parku Garbolewskiego trzeba było przyjść dużo wcześniej. Dzięki temu publiczność mogła się przekonać, jak starannie zespół przygotowuje się do występu, jak stroi oryginalne ludowe instrumenty, ustawia głosy i skupia się na tym, co za chwilę zaprezentuje. Już ta próba dała przedsmak wyjątkowego wydarzenia.

A usłyszeliśmy prawdziwe ludowe cacka – muzykę Łemków, pieśni ukraińskie, rosyjskie i polskie przyśpiewki. Raz było żywiołowo, skocznie, a za chwilę rzewnie, balladowo. Efekt obcowania z prawdziwym folklorem wzmacniały autentyczne instrumenty, pamiętające czasy naszych przodków. Były bałałajki i mandoliny, bęben i cymbały huculskie, suka biłgorajska, ukraińskie sopiłki, skrzypce, harmonia i doskonałe głosy wspólnie tworzące niepowtarzalne brzmienie.

Muzycy, którzy wiele lat temu spotkali się na studiach w wielokulturowym Lublinie, do perfekcji opanowali sztukę wspólnego grania i śpiewania. Półtoragodzinny koncert minął nie wiadomo kiedy i oczywiście nie obyło się bez bisu, publiczność śpiewała, podrygiwała i klaskała do rytmu, a nawet sprawdzała swoje wokalne umiejętności na scenie.

Kolejna taka okazja będzie już w najbliższą niedzielę, kiedy w  to w parku przy szkole muzycznej wystąpi Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego. Tym razem usłyszymy utwory starej Warszawy przeplatane folklorem podradomskiej wsi w wykonaniu kapeli Zdzisława Kwapińskiego.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 

A A A
18-07-2021
godz.08:25
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 02.08.2021 r. 3293225 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy