Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Trwa III Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny

W niedzielę 11 lipca w parku I.W. Garbolewskiego odbył się inauguracyjny koncert III Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego. Wystąpiła Góralska Hora ze Szczyrku, którą oklaskiwała kilkusetosobowa publiczność. Park okazał się świetnym miejscem na tego typu wydarzenia.

Na długo przed koncertem park przemierzali i zajmowali miejsca sochaczewianie w różnym wieku. Byli seniorzy, rodzice z dziećmi, także w wózkach, młodzi ludzie na rowerach, pieszo. Pojedynczo i w dużych grupach, szukali dobrego miejsca i wcale niekoniecznie na rozstawionych krzesełkach. Zajmowali parkowe ławki, miejsca na trawie lub po prostu spacerowali słuchając koncertu.

Góralska Hora zaczęła znanym utworem "Hej, bystra woda" i od razu w śpiewaniu towarzyszyła jej zgromadzona publiczność. Później były jeszcze węgierskie czardasze, słowacko-cygańskie romanse, znane góralskie śpiewki "Hej, poprzez pola leci sarna" czy "Góralu czy ci nie żal". Charakterystycznego brzmienia dodawały zespołowi cymbały węgierskie i oczywiście skrzypce, altówka oraz kontrabas.

Festiwal folkowy rozkręca się na dobre. Miłośnicy tego gatunku będą mieli jeszcze dwie okazje, aby posłuchać na żywo znanych w kraju kapel.

18 lipca o 17.30 w parku przy szkole muzycznej zobaczymy i usłyszymy na żywo kapelę Drewutnia. Jak mówią członkowie zespołu, spotkali się w czasie studiów w latach 90. w wielokulturowym Lublinie. Ludzi z różnych stron Polski połączył słowiański folk z naciskiem na muzykę pogranicza. Grają i śpiewają żywiołowe "kawałki", ale także nastrojowe ballady. W swojej twórczości wykorzystują instrumenty tradycyjne dla polskiej muzyki ludowej, jak również ukraińską sopiłkę, rosyjską wołynkę i bałałajki oraz huculski bęben.

Z kolei 25 lipca w parku im. I. W. Garbolewskiego, jako ostatnie w tegorocznym festiwalu, wystąpi Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego. Tego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać, to syn Wojciecha Młynarskiego, który jednak poszedł własną drogą muzyczną. Wraz z kilkoma innymi muzykami założył zespół, który próbuje ocalić przedwojenny folklor warszawski. W Sochaczewie zespół wystąpi z zaprzyjaźnioną kapelą Zdzisława Kwapińskiego pochodzącą ze Zwolenia i Radomia. Lider grupy to znany w regionie skrzypek, saksofonista, śpiewak i tancerz a także znawca folkloru ziemi radomskiej. Oba zespoły nagrały płytę pt. "Skarałeś mnie Boże", z której materiał zaprezentują na sochaczewskim festiwalu. Usłyszymy więc połączenie miejskiego folkloru Warszawy z tradycyjną muzyką wsi, m.in. "Stachu", "Gęsi za wodą", "Kuplety warszawskie", do których słowa napisał Jan Młynarski, czy niezapomniane "Capri". Ta muzyka jest dla starszych i młodych, przy niej powspominamy, zaśpiewamy, a nawet zatańczymy przedwojenne tango i ludowego mazura.

(PSM&sos)

A A A
14-07-2021
godz.21:15
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 02.08.2021 r. 3293221 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy