Sochaczew Sochaczew Sochaczew
„Rozmowy z Chopinem i historią”. Premiera 11 czerwca

Jednym ze zwycięskich projektów ostatniej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego było wydanie tomiku wierszy autorstwa Stanisławy Podgórskiej „Rozmowy z Chopinem i historią”. Premiera wydawnictwa odbędzie się w piątek 11 czerwca o 12.30 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, w czasie Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa 2021.

Tomik składa się z dwóch części. Pierwsza to „Rozmowy z Chopinem i historią” wiodąca czytelnika od narodzin przyszłego kompozytora, przez jego dzieciństwo w Warszawie, pierwsze koncerty przed stołeczną publicznością, podróże muzyka, aż po wyjazd z kraju, do którego powróci potem tylko jego serce. Poznajemy też najważniejsze postaci, które na przestrzeni lat wpłynęły na wybory dokonywane przez Fryderyka. Druga część tomiku „…z Chopinem w mojej biografii…” to kilka wierszy, m.in. pt. „Sochaczewianie”, „Sochaczewski plac Kościuszki nocą”, „Przy muzyce”, splatających życie autorki z twórczością i spuścizną Chopina.

W przedmowie poetka wyznaje m.in., że wartości tomiku nie upatruje w słowach a w muzyce, „dla której nie znajduję słów i nie dobędę ich, choćbym miała przeorać świat (…). Dysponując tak niedoskonałym środkiem wyrazu jakim jest słowo, mogłam opisać jedynie muzykę zawoalowaną. Ubrałam w słowa etapy życia Fryderyka. (…) Dodając strzępy historii umieściłam treści z różnych etapów jego życia, pisane w różnych etapach mojego życia, ale jest to jedynie dotknięciem jego pojedynczych życiowych nutek, które znalazły się w zasięgu mojej wrażliwości i moich możliwości. Główny cel to przybliżyć muzykę Chopina opowiadając o jego biografii, jak robiło to wielu przede mną”. Autorka wspomina, że muzykę poznała dzięki Józefowi Grawińskiemu kompozytorowi i nauczycielowi. „Kiedy ja muzyki nawet nie przeczuwałam, Józef Grawiński, intuicją belfra wiedział, że muzyka dla mnie będzie pierwsza po Bogu. Nie mogę nawet myśleć, że umierając mogłam pozostać jedynie na etapie Bolera Maurice’a Ravela” – czytamy w przedmowie.

Wydawcą tomiku jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Książkę sfinansowano ze środków miasta Sochaczew w ramach SBO.

A A A
08-06-2021
godz.08:21
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 15.06.2021 r. 3249829 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy