Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Skra lepsza w derbach Mazowsza

Rugbiści Orkana Sochaczew przegrali w sobotę 27 marca na wyjeździe z warszawską Skrą 29:17. Transmisję meczu można było obejrzeć na platformie TVP Sport.

Spotkanie XI kolejki Ekstraligi Rugby rozegrano na warszawskim Bemowie. Skra, rywalizująca o drugie miejsce w tabeli z łódzkim Master Pharmem, w meczu z Orkanem była wskazywana w roli faworyta. Dodatkowo w składzie sochaczewskiej drużyny zabrakło kilku zawodników, m.in. występującego w ataku Bartłomieja Sadowskiego, czy gracza pierwszej linii młyna Kamila Zielińskiego, który po meczu z Juvenią nabawił się niegroźnego urazu dłoni. Z drugiej strony, na uznanie zasługuje kondycja Michała Polakowskiego, który kolejny raz zagrał pełne spotkanie w pierwszej linii młyna Orkana.

Skra Warszawa w wyjściowym składzie zdecydowanie postawiła na siłę graczy młyna. Dzięki temu gospodarzom udało się przejąć inicjatywę na początku spotkania. Po karnym i udanym ataku zakończonym przyłożeniem z podwyższeniem po pół godziny gry Skra prowadziła 10:0. W 33. minucie, po rajdzie na prawym skrzydle, z piłką na pole punktowe Skry dotarł Marcin Krześniak. Zmniejszył straty, ale przyłożenie przypłacił drobnym urazem i musiał zejść na kilka minut z boiska. Jeszcze przed przerwą gospodarze odpowiedzieli, wpychając się maulem na pole punktowe. Po 40 minutach Skra prowadziła różnicą ośmiu punktów.

Na początku drugiej połowy Namibijczyk PW Steenkamp trafił próbę z karnego, zmniejszając straty do różnicy jednego przyłożenia. Później gra na kilkadziesiąt minut „umarła” - było w niej dużo przerw, spowodowanych rozgrywaniem stałych fragmentów lub urazami zawodników leżących na sztucznej murawie obiektu na Bemowie. Orkan próbował wyrównać, lecz nie zdołał. Kluczowa akcja dla rozstrzygnięcia spotkania miała miejsce w 69. minucie, gdy po raz trzeci w tym meczu przyłożenie dla Skry zdobył Arkadiusz Janeczko. Gospodarze tym samym zwiększyli przewagę do 12 punktów i dążyli do czwartego przyłożenia dającego im ofensywny punkt bonusowy. Udało im się to w doliczonym czasie gry – prowadzili 29:10. Mimo pewnej już porażki rugbiści Orkana ambitnie walczyli do końca. W ostatniej akcji przyłożenie dla sochaczewskiej drużyny zdobył André Meyer. Podwyższył Steenkamp, ustalając wynik spotkania.

- W najważniejszych momentach meczu nie potrafiliśmy zatrzymać zawodników Skry. Kolejny raz mieliśmy problem w stałym fragmencie gry, czyli w młynie. Gospodarze wykorzystywali to. Pchając nas w młynie zdobywali karne, przenosili je w aut, a później po zdobyciu terenu konstruowali groźne akcje – mówił po meczu pierwszy trener RCO, Maciej Brażuk. - Na najbliższych treningach zawodnicy młyna popracują nad udoskonaleniem autów, z kolei zawodnicy z formacji ataku muszą poprawić mobilność. Za dwa tygodnie chcemy być jeszcze groźniejszą drużyną niż w meczu ze Skrą.

Funkcję kapitana drużyny w starciu ze skrą pełnił Mateusz Pawłowski.

- Dziękuję chłopakom za zaangażowanie i walkę do końca spotkania. Było niestety dużo błędów, które musimy poprawić i wyciągnąć wnioski. Kluczowa była przewaga gospodarzy w młynie dyktowanym. Sami popełnialiśmy też dużo prostych błędów – podań do przodu czy strat piłki w kontakcie. Teraz czeka nas dwa tygodnie przerwy przed kolejnym meczem. Nie przestajemy trenować. W kolejnym spotkaniu podejmiemy w Sochaczewie Lechię Gdańsk. Miło będzie spotkać na boisku swoich dawnych kolegów z drużyny. Takie mecze z pewnością przynoszą dodatkowe emocje – mówił kapitan drużyny Orkana, Mateusz Pawłowski, który w przeszłości przez kilka sezonów grał w biało-zielonych barwach.

Mecz XII kolejki Ekstraligi Rugby: Orkan Sochaczew – Lechia Gdańsk rozegrany zostanie w Sochaczewie na stadionie przy ul. Warszawskiej w niedzielę 11 kwietnia.

Skra Warszawa - Orkan Sochaczew 29:17 (15:7)

Punkty Orkan: Pieter Willem Steenkamp 7, Marcin Krześniak 5, André Meyer 5

Orkan: Marcin Krześniak (Jakub Nowacki), Kacper Wróbel (Wojciech Krześniak), Michał Szwarc, Artur Fursenko, Radosław Rakowski, Pieter Willem Steenkamp, Adrian Pętlak, Edwin Jansen (Aluhe Dovalo Villegas), Kamil Dudkowski (Adam Szwarc), Jakub Budnik (Kamil Miękus), André Meyer, Mateusz Pawłowski, Michał Polakowski, Michał Gadomski (Bartosz Staniaszek), Antoni Gołębiowski (Daniel Niemyjski).