Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Sztuka w nowoczesnym wydaniu
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Galeria ZeDeK działająca w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 zyskała nowe oblicze. Zmiany zauważalne są już przy wejściu. Wyszlifowana kamienna podłoga, wygodne czerwone siedziska oraz duże szafy na ubrania wierzchnie dodały nowoczesnego charakteru galerii. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość zwiedzania jej online, bez wychodzenia z domu. A nawet zakupienia wystawionych w niej dzieł sztuki za pośrednictwem internetu.

W odświeżonej przestrzeni wystawienniczej można obecnie oglądać wystawę malarstwa Małgorzaty Kapłan (malarki, arteterapeutki) zatytułowaną „Pamięć wody”. Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów twórczości artystki i pokazują, że woda obecna jest w niej od samego początku. Skąd pomysł na tytuł wystawy?

- Nawiązuje on do pewnej tajemniczej właściwości wody polegającej na zapamiętywaniu przez nią tego, co dzieje się w otaczającej ją przestrzeni. Poprzez zróżnicowane ułożenie cząsteczek, woda tworzy w swej strukturze zapis danej chwili. Także ludzka obecność i emocje wpływają na pamięć wody. Kiedy maluję jestem w kontakcie z naturą, pejzażem, przestrzenią i nastrojem. Ta zapamiętana chwila pozwala stworzyć mi jej malarską wizję. Tafla wody jest lustrem, które odbija plamy światła, wielokrotnie je powtarzając. A ja kadruję te fenomeny światła i nastroju w swoich pracach. Nawet fizycznie woda jest obecna w moim procesie twórczym. Lubię obserwować spływające strużki farby i budować z nich tkankę moich obrazów. Faktura tych prac, oprócz wspomnianych ściekających strug farby, ma też w sobie chropowatość piasku i grudek ziemi skontrastowaną z gładkimi pociągnięciami szpachlą – wyjaśnia autorka wystawy.

Do zwiedzania wystawy „Pamięć wody” w Galerii ZeDeK zapraszamy w każdy piątek lutego w godz. 17.00 – 19.00, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym w sekretariacie SCK pod nr (46) 863-07-68. Zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym. Osoby odwiedzające galerię zobowiązane są do przestrzegania środków ostrożności – zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji dłoni przy wejściu do galerii oraz zachowania dystansu pomiędzy zwiedzającymi.

Jednak to nie jedyna możliwość obejrzenia wystawy. W obliczu ograniczonych możliwości obcowania ze sztuką na żywo, Sochaczewskie Centrum Kultury proponuje również zwiedzanie zdalne, czyli wirtualny spacer po galerii. Daje on możliwość obejrzenia wystawy w technice 3D, bez wychodzenia z domu. Pierwszy wirtualny spacer możliwy jest od niedzieli 14 lutego i dostępny pod linkiem Wirtualny spacer Galerią ZeDeK. „Pamięć wody” Małgorzaty Kapłan to pierwsza wystawa online przygotowana przez SCK w tej technologii. Otworzyła cykl pt. „Oblicza sztuki”. Już teraz możemy zdradzić, że kolejna ekspozycja poświęcona będzie sztuce neosakralnej.

Jest też dodatkowa gratka dla tych, którzy chcieliby kupić prezentowane obrazy. Wybrane dzieła artystów można nabyć w sklepie internetowym Sochaczewskiego Centrum Kultury, na stronie sck.sochaczew.pl (zakładka sklep).

Iza Strzelecka

A A A
16-02-2021
godz.15:21
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 05.03.2021 r. 3152128 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy