Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Wiskitki znowu są miastem

Jedną z dziesięciu polskich miejscowości, które 1 stycznia zyskały prawa miejskie, są Wiskitki leżące na trasie Sochaczew-Żyrardów. Przed Sylwestrem MSWiA zaprosiło włodarzy gmin na uroczystość wręczenia aktów nadania praw miejskich.

To już trzeci raz, kiedy Wiskitki stały się miastem. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1221 r. Osada powstała przy dworze myśliwskim w Puszczy Wiskickiej przy trakcie z Rawy do Sochaczewa. W 1345 roku w Wiskitkach zmarł piastowski książę Siemowit II rawski. Puszcza Wiskicka słynęła z licznej zwierzyny, w tym z turów. Na polowaniach bywali tu królowie: Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt August. Po raz pierwszy prawa miejskie nadał Wiskitkom król Zygmunt III prawdopodobnie w 1595 r.

Ozdobą Wiskitek jest Kościół Wszystkich Świętych i św. Stanisława, wybudowany w 1585, później przebudowany. O zabudowie miejskiej przypomina także rynek ulokowany w centrum miejscowości. Wiskitki zyskały na znaczeniu po wybudowaniu tam węzła autostrady A2 i drogi nr 50.

Na Mazowszu prawa miejskie od 1 stycznia otrzymały jeszcze Solec nad Wisłą oraz Sochocin.

 

 

A A A
01-01-2021
godz.15:04
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 17.01.2021 r. 3109746 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy