Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Ślewiński w galerii MOST

W galerii MOST, której opiekunem jest artysta malarz Marcin Hugo-Bader, można oglądać wystawę poświęconą twórczości Władysława Ślewińskiego. Miłośnicy malarstwa zobaczą tam reprodukcje kilku jego dzieł, w tym obrazy pt. Śpiąca kobieta z kotem (1896), Studium czeszącej kobiety ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Martwą naturę z astrami i miską (1905).

Władysław Ślewiński to jednej z najwybitniejszych polskich malarzy, ale jego twórczość nie jest dość znana w rodzinnym kraju, dlatego przechodząc koło galerii MOST warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na towarzyszący obrazom syntetyczny opis dokonań i życia malarza. Dowiem się z niego, że Ślewiński pochodził z polskiego ziemiaństwa - urodził się w 1856 roku w Białyninie nieopodal Sochaczewa. Artystą miał zostać dopiero w wieku 34 lat – i to w dalekiej Francji. Do tego czasu miotały nim nietrafione decyzje: nauka w szkole rolniczej w Czernichowie, czy kurs malarstwa u Wojciecha Gersona – za namową kuzyna – Józefa Chełmońskiego. Dowiemy się również, że pod naciskiem ojca podjął się ratowania rodzinnego majątku w Pilaszkowicach na Lubelszczyźnie, co ów majątek doprowadziło w konsekwencji do ruiny, a samego Ślewińskiego zmusiło do ucieczki z kraju.

Jego twórczość na ziemi sochaczewskiej promuje Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, które od lat, we współpracy m.in. z Miejską Biblioteką Publiczną, organizuje Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. Władysława Ślewińskiego. Przypomnijmy, że galeria MOST mieści się w jednej z witryn budynku kramnic przy ul. 1 Maja.

A A A
11-12-2020
godz.08:20
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 27.09.2022 r. 3823264 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy