Są pieniądze na budowę sali sportowej przy "dwójce"

Prawie 16 mln z Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, trafi do miasta, powiatu i wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego. Miasto otrzyma prawie 4,5 mln zł, które zgodnie z zapowiedzią burmistrza przeznaczy na budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2.

O przyznaniu środków z FIS poinformował dziś w siedzibie starostwa powiatowego poseł ziemi sochaczewskiej, wiceminister resortu Aktywów Państwowych Maciej Małecki. Jak mówił, dzięki zainicjowanemu przez prezydenta Dudę Funduszowi Inwestycji Samorządowych ziemia sochaczewska otrzyma blisko 16 mln zł wsparcia: samorząd powiatowy prawie 4 mln zł, miasto 4,5 mln zł, a poszczególne gminy kwoty rzędu od pół do ponad dwóch milionów złotych. Kwoty te zostały wyszacowane na podstawie poziomu wkładów inwestycyjnych konkretnych samorządów z 2019 roku. Środki będą mogły być wykorzystane jedynie na inwestycje.

- Chcemy, aby te pieniądze pomogły uchronić miejsca pracy na ziemi sochaczewskiej, bo za pośrednictwem samorządów trafią one do firm, które realizują inwestycje dla mieszkańców. Środki będą mogły zostać wykorzystane jako wkład własny do realizacji innych projektów rządowych, dla przykładu Funduszu Dróg Samorządowych. To kolejny strumień wielu milionów złotych, który płynie do naszej małej ojczyzny, po to aby rozwijać gminy naszego powiatu – mówił minister.

Przypomniał, że ustawa o Tarczy Antykryzysowej 4.0 przeszła przed sejm i trafiła do senatu.

- Czas uruchomienia pieniędzy dla samorządów jest zależny od prac senatu. Mamy nadzieję i apelujemy o to, aby szybko i bez poprawek trafiła ona do podpisu prezydenta Andrzej Dudy i mogła wejść w życie – podkreślał minister.

Starosta Jolanta Gonta podziękowała za kolejne wsparcie dla samorządów.

- Nasz region rozwija się. Inwestycje są zauważalne w mieście i każdej gminie powiatu sochaczewskiego. Prezydent Andrzej Duda niejednokrotnie podkreślał, że jego celem jest wsparcie dla samorządów, aby tam gdzie są mniejsze wpływy, gminy miały środki na tak zwany wkład własny do różnych przedsięwzięć. W imieniu samorządowców ziemi sochaczewskiej deklaruję, że te pieniądze zostaną jak najlepiej wykorzystane. Pomogą zrealizować takie inwestycje, gdzie bariera finansowa wcześniej to uniemożliwiała – stwierdziła Jolanta Gonta.

Głos zabrał także burmistrz Piotr Osiecki zaznaczając, że 4,5 mln dla samorządu miasta to bardzo duże wsparcie, szczególnie w tym trudnym czasie walki z wirusem.  

- Pozyskane przez nas środki traktujemy jako premię za to, że Sochaczew jest miastem gdzie się dużo inwestuje. Epidemia, spadek dochodów, wszystko to spowodowało, że z coraz większym niepokojem patrzyliśmy na realizację naszych ambitnych planów inwestycyjnych. Teraz mogę zapewnić, że nie będzie żadnych przesunięć w planowanych przez nas przedsięwzięciach. To szczególnie dobra wiadomość dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie planujemy budowę nowej sali gimnastycznej. Panie ministrze już dziś proszę przekazać zaproszenie panu prezydentowi na otwarcie nowej sali sportowej.

 

Przyznane dofinansowanie:

Iłów – 500.000

Młodzieszyn – 500.000

Brochów – 500.000

Rybno – 845.100

Nowa Sucha – 738.700

Gmina Sochaczew 2.092.500

Teresin 2.246.700

Miasto Sochaczew 4.468.000

Powiat 3.844.500

 

Zdaniem ministra Macieja Małeckiego

- Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek wójtów, burmistrzów i starostów. Tarcza zakłada zero biurokracji, maksimum pomocy i możliwość wykorzystania dotacji także po 2020r. Pomysł prezydenta Andrzeja Dudy to bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i każdego powiatu w Polsce. W skali całego kraju przeznaczamy na Tarczę dla samorządów aż 6 mld zł. Środki te, na naszym terenie, możemy wykorzystać na inwestycje potrzebne mieszkańcom. W tym na remonty szkół i przedszkoli, wodociągi, kanalizację, a także inne działania, na które oczekują nasi mieszkańcy.

 

A A A
24-06-2020
godz.11:33
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 02.07.2020 r. 2889542 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy