Sochaczew Sochaczew Sochaczew
Żłobek i dwa przedszkola - otwarte

Gdy tuż przed majowym weekendem zapowiedziano poluzowanie warunków krajowej kwarantanny, wśród rządowych propozycji znalazło się otwarcie żłobków, przedszkoli i zerówek. Decyzję o ponownym przyjęciu dzieci obwarowano jednak licznymi wymaganiami sanitarnymi. Pierwsze gotowość ponownego uruchomienia, od 18 maja, zgłosiły przedszkola nr 3 i 6 oraz żłobek miejski.

30 kwietnia miejskie placówki zwróciły się do rodziców z prośbą o przesłanie mailem informacji, czy są zainteresowani powrotem dziecka pod ich opiekę.

- Zainteresowanie nie było duże, w przedszkolach poniżej dziesięciu procent, a ponadto w kolejnych dniach część rodziców zaczęła wycofywać swoje zgłoszenia. Jeśli chodzi o zerówki, to żaden rodzic nie przesłał takiej deklaracji – poinformował w czasie sesji rady miasta (8.05) wiceburmistrz Marek Fergiński nadzorujący w ratuszu m.in. sprawy z zakresu oświaty i pomocy społecznej.

Rotacja kadry, dezynfekcja
Rząd publikował szczegółowe wytyczne, jak należy się przygotować do przyjęcia dzieci. I tak na przykład należało opracować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa, uzgodnić je z sanepidem, zapewnić rotację pracowników, zadbać o stały dostęp do płynu do dezynfekcji rąk, zaopatrzyć kadrę w jednorazowe rękawiczki i maseczki, a jeśli trzeba także w przyłbice i fartuchy. Regularnie należy dezynfekować klamki, stoły, urządzenia na placach zabaw, wykorzystywane do zajęć piłki i skakanki a w żłobkach łóżeczka do leżakowania. Z sal należy zabrać przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Zakazano wyjść na spacery poza teren placówki, przynoszenia własnych zabawek. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, ale musi się to odbywać rotacyjnie, grupa po grupie. Dyrektorzy musieli określić, ile oddziałów mogą uruchomić, by nie przekroczyć norm powierzchni przypadających na jednego malucha.

Powolne odwieszanie
Po analizie wytycznych, 5 maja dyrektorzy miejskich przedszkoli i szkół podstawowych wystąpili do burmistrza o zgodę na dalsze zawieszenie zajęć, do odwołania, gdyż potrzebują czasu na przystosowanie obiektów do szczególnych warunków, w jakich przyszłoby im działać. Uzgodniono wówczas, że w chwili spełnienia wymagań sanitarnych dyrektorzy będą o tym fakcie informować ratusz i wówczas podejmowane będą decyzje o otwarciu poszczególnych placówek. Pierwsze z procedurami uparły się Miejskie Przedszkola nr 3 przy ulicy Poprzecznej i nr 6 w Chodakowie. Pozostałe przedszkola nr 1, 4 i 7 jeszcze dostosowują się do surowych wymogów sanitarnych.  

Ruszył też żłobek
18 maja na nowo dziećmi zaczął opiekować się także Integracyjny Żłobek Miejski. Gdy trzy tygodnie temu rząd ogłosił, że dopuszcza otwarcie żłobków, chęć powrotu dziecka pod opiekę „cioć” zgłosiło 39 rodziców. Potem liczba deklaracji zaczęła spadać i ostatecznie oddaniem maluchów do żłobka zainteresowanych było 23 rodziców. Oznacza to, że w placówce uruchomiono trzy grupy (maksymalna liczna dzieci w grupie to 8).

daw


A A A
19-05-2020
godz.09:02
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 24.01.2021 r. 3115296 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms    
wypisz się
polecamy