Wiersze zamiast goździków

W niedzielne popołudnie 8 marca w kramnicach odbyła się kolejna impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie „Atut” oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Trzecia edycja "Poezji na obcasach" zgromadziła twórców m.in. z Sochaczewa, Warszawy i Łodzi.

Wielu z nich spróbowało swoich sił w Turnieju Jednego Wiersza, który z uwagi na Międzynarodowy Dzień Kobiet, miał humorystyczny wydźwięk. Premiowana była luźna tematyka damsko-męska. Poezję oceniali Alina Kuberska, Aldona Latosik i Janusz W. Budnik. Przyznano dziesięć wyróżnień oraz trzy nagrody główne. Najlepszy, zdaniem jury, wiersz pt. „Kobieta” zaprezentowała warszawska poetka Wanda "Dusia" Stańczak.

W patio kramnic zobaczyć można było też amatorski teatr z Łodzi. Stowarzyszenie Miłośników Sztuki „Ponadczasowi” przyjechało do Sochaczewa ze spektaklem „Jak pięknie żyć – ballada cygańska” w reżyserii, również poetki, Aleksandry Czerczyńskiej. Przedstawienie oddało atmosferę cygańskiego taboru, muzyki i wieczornych spotkań przy ognisku. Oparte zostało na losach Papuszy, jednej z niewielu romskich kobiet, które nauczyły się pisać i czytać, postawiły na edukację. Dzięki wsparciu Jerzego Ficowskiego i Julina Tuwima twórczość Papuszy zaczęła pojawiać się w prasie literackiej. Poetka zdecydowała się na życie odmienne od tradycyjnej roli kobiety w swojej grupie etnicznej. Z tego powodu zmagała się z niechęcią ze strony Romów. Mimo to do końca życia pisała i poświęcała się w pełni poezji. Z uwagi na to może być przykładem kobiety silnej i niezależnej oraz inspiracją dla innych pań, nie tylko w dniu ich święta.

„Poezję na obcasach” zakończył wspólny poczęstunek w przyjacielskiej, nieformalnej atmosferze, która jest specjalnością naszych poetów.

A A A
08-03-2020
godz.08:22
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 28.03.2020 r. 2785388 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy