Sochaczew ponownie w czołówce

Związek Powiatów Polskich opublikował wyniki najnowszego ogólnopolskiego rankingu samorządów. Nasze miasto, z liczbą niemal 33,5 tys. punktów, po raz drugi znalazło się w nim na piątym miejscu w Polsce, w kategorii gmin miejskich.

Ranking oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa w nim wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju rankingiem zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online. Samorządy są oceniane według wielu kryteriów, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, poprawa jakości obsługi mieszkańca, rozwój społeczeństwa   informacyjnego i obywatelskiego, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, edukacja, kultura, sport, rozwiązania proekologiczne czy promocja regionu.

W najnowszej edycji rankingu punkty naliczono naszemu miastu w 48 z 60 kategorii. Ich maksymalną liczbę Sochaczew otrzymał m.in. za kwoty dotacji pozyskanych z funduszy krajowych, wielkość wydatków na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, organizowanie imprez o charakterze sportowym, dostosowanie urzędu do potrzeb niepełnosprawnych, inicjatywy pomagające zachować specyfikę regionu (płyty, wystawy, koncerty), wydawanie własnej gazety samorządowej, książek promujących nasze dziedzictwo historyczne, kulturalne, a także udzielanie wsparcia finansowego osobom, które pozbywają się azbestu.

- Bardzo wysoko oceniono nasze starania o dotacje unijne przyznając ponad 5 tys. punktów na 9 tys. możliwych. Poprzedni rok był pod tym względem wyjątkowy, bo podpisaliśmy umowy na niemal 12 mln złotych. Większość ten kwoty to dotacja na budowę kanalizacji deszczowej w Chodakowie i rejonie ulicy Płockiej, wykonanie dwóch zbiorników retencyjnych na deszczówkę oraz odtworzenie wybranych dróg na terenie Chemitexu. Prawie 1,2 mln zdobyliśmy także na wymianę pieców węglowych na gazowe lub opalane biomasą. Tym projektem obejmiemy około 60 rodzin – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Punkty przyznano ratuszowi też m.in. za elektroniczny obieg dokumentów, elektroniczną skrzynkę podawczą, posiadanie systemu powiadamiania klientów urzędu sms-em, budowę ścieżek rowerowych, wdrażanie programów proekologicznych, możliwość płacenia bezgotówkowego w UM, utworzenie rady działalności pożytku publicznego, wspieranie środowiska senioralnego i wolontariatu, programy polityki zdrowotnej, utworzenie systemu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów.

 

A A A
03-02-2020
godz.08:55
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 13.08.2020 r. 2941475 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy