Lepiej zapobiegać

Znamy już główne założenia programu prozdrowotnego realizowanego przez urząd miejski w 2020 r. Opiera się on na profilaktycznych badaniach piersi, usg dla dzieci w mobilnym gabinecie fundacji Ronalda McDonalda oraz szczepieniach przeciw grypie dla seniorów. Stałym punktem są też wizyty krwiobusu, w tym roku częstsze niż dotychczas.

Ambulans, w którym możemy oddać krew, przez większość roku będzie gościł na placu Kościuszki trzy razy w miesiącu. Wyjątkiem są styczeń i listopad, kiedy krwiobus odwiedzi nasze miasto w dwóch terminach. Najbliższe to 15 stycznia, a później 5, 12 i 19 lutego. Zasada jest taka, że ambulans będzie przyjeżdżał w trzy kolejne środy miesiąca, poczynając od pierwszej.

Ważnym dla miasta badaniem profilaktycznym jest mammografia. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia i refundowanego przez NFZ. W 2020 roku w programie uczestniczą kobiety urodzone w latach 1951-1970.
W badaniu mogą wziąć udział Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w 2019 roku otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. W tym roku uprawnienia do skorzystania z bezpłatnej mammografii nabywają panie urodzone w 1970 roku.
W styczniu badania odbędą się jeszcze 21 stycznia na pl. Kościuszki oraz 31 stycznia przy markecie Kaufland (aleja 600-lecia 39).
- Oprócz badań przysługujących zgodnie z programem, dwa razy w roku mogą je wykonać panie młodsze lub starsze niż wskazuje na to ogólnopolski program refundowany przez NFZ. Wtedy koszty badań pokrywa burmistrz. Zazwyczaj odbywają się one w marcu z okazji Dnia Kobiet i w maju na Dzień Matki. Podobnie będzie w tym roku. W marcu mammobus firmy Medica będzie oczekiwał na panie w dniach 8-11, a jeden z tych dni zostanie przeznaczony dla mieszkanek Sochaczewa spoza programu. Za badania zapłaci urząd. Termin majowego badania jest jeszcze uzgadniany - mówi Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.

Jednym z programów najbardziej oczekiwanych przez rodziców jest przyjazd gabinetu na kołach fundacji Ronalda McDonalda. Zatrudnieni przez nią lekarze wykonują usg całego ciała najmłodszym mieszkańcom miasta. Badania te pomagają wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie dziecka i szybko podjąć dalszą diagnostykę lub leczenie u konkretnych specjalistów. Przez lata funkcjonowania programu w naszym mieście setki rodziców skorzystały z takiej możliwości. Badania są bezpłatne dla pacjentów, finansuje je burmistrz. W tym roku najprawdopodobniej ambulans odwiedzi Sochaczew w weekend 12-14 czerwca.

Do stałych programów należą także profilaktyczne szczepienia przeciw grypie dla seniorów. Co roku wczesną jesienią miasto kupuje 500 szczepionek, które rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Dystrybucją ampułek zajmuje się wybrana w przetargu apteka, która dba także o to, aby dotarły one do osób spełniających kryteria wieku i miejsca zamieszkania (program jest skierowany do mieszkańców Sochaczewa, którzy ukończyli 60 lat).

Ostatnią prozdrowotną propozycją jest "Biała niedziela".
- Chcemy zorganizować dużą imprezę plenerową, podczas której mieszkańcy będą mogli wykonać ekg, zbadać poziom cukru, cholesterolu, zmierzyć ciśnienie krwi, skorzystać z porad medycznych, otrzymać ulotki dotyczące zdrowego trybu życia. Wbrew pozorom wiele osób na co dzień nie interesuje się swoim zdrowiem, u lekarza lub w szpitalu pojawiają się wtedy, kiedy zdarzy się coś poważnego. My natomiast stawiamy na profilaktykę, bo lepiej zaradzić jakiemuś problemowi w porę, niż później cierpieć - przekonuje Joanna Kamińska.
Termin "Białej niedzieli" nie został jeszcze ustalony, ale o wszystkich propozycjach Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia będziemy informować na łamach gazety oraz w internecie.

Jolanta Sosnowska

A A A
13-01-2020
godz.11:53
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 05.08.2020 r. 2930717 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy