To medal dla wszystkich ludzi podziemia...

Na sesję (20.12) zaproszono przewodniczącą rady miasta w latach 2006-2010, od ponad 20 lat szefową sochaczewskiej „Solidarności” Danutę Radzanowską, która 13 grudnia odebrała w Warszawie Medal Wolności i Solidarności. Odznaczenie to na wniosek prezesa IPN przyznał jej prezydent RP w uznaniu zasług za działalność na rzecz wolności i praw człowieka w okresie PRL. Jak podkreślała Danuta Radzanowska, jest to dla niej wyjątkowe wyróżnienie.

- Odznaczenie traktuję jako podziękowanie dla wszystkich, którzy się narażali. Łapaliśmy się wszystkiego, robiliśmy ulotki na tym, co wpadło w rękę. Był stan wojenny, godzina milicyjna, kolportowaliśmy ulotki w miejscach publicznych, kościele, na osiedlach mieszkaniowych, w zakładach pracy. To oznaczenie jest dla wszystkich ludzi z podziemia – podkreślała.

 Podziękowała radnym za pamięć o ludziach „Solidarności” i zaproszenie na sesję.

- Jest nas coraz mniej, starzejemy się, choć w duszy ciągle jesteśmy młodzi, to lata lecą nieubłaganie. Taka prośba do państwa, mówcie o tamtych czasach. Młodzież chce poznać współczesną historię i ludzi „Solidarności”, ale książki niewiele o nich mówią – apelowała.

 

A A A
23-12-2019
godz.11:47
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 14.08.2020 r. 2942239 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy