Oddali cześć Prezydentowi Kaczorowskiemu

26 listopada minęła setna rocznica urodzin ostatniego Prezydenta RP na uchodźctwie, od 1 czerwca 2004 roku Honorowego Obywatela Sochaczewa, Ryszarda Kaczorowskiego. Z tej okazji przedstawiciele hufca ZHP w Sochaczewie z harcmistrzem Krzysztofem Wasilewskim na czele oraz burmistrz Piotr Osiecki wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

Przed wyjazdem do stolicy burmistrz i przedstawiciele hufca złożyli kwiaty pod pomnikiem prezydenta Kaczorowskiego, który znajduje się w Sochaczewie przy ulicy jego imienia. Harcerze odśpiewali przy tym swój hymn "Wszystko co nasze".

Organizatorem obchodów w Świątyni Opatrzności Bożej był Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego. Na jego zaproszenie w uroczystości udział wzięli przedstawiciele rządu, wojska, policji, samorządu, młodzież szkolna z Białegostoku, skąd pochodził Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także harcerze z sochaczewskiego hufca. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji Państwowej z Białegostoku.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano hymn państwowy. Dyrektor Instytutu przywitał gości, po czym rozpoczęła się mszą św., którą celebrował arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W wygłoszonej homilii metropolita wspominał niezłomność poglądów Ryszarda Kaczorowskiego oraz swoje spotkania ze śp. Prezydentem.

Po mszy św. złożono wiązanki przy znajdującym się w Panteonie Wielkich Polaków grobie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Wśród składających kwiaty znalazła się sochaczewska delegacja.
Uroczystości zakończyły się na placu przed świątynią, gdzie odczytano Apel Pamięci, oddano salwy honorowe z działek Bractwa Kurkowego oraz salwę honorową wykonaną przez Kompanię Reprezentacyjną WP.
Prezydent Ryszard Kaczorowski od 2004 r. jest Honorowym Obywatelem Sochaczewa. O przyznanie tego tytułu zwrócili się do rady miejskiej sochaczewscy harcerze, dla których  prezydent był zawsze wzorem harcerza i patrioty. Rada Miejska stosowną uchwałę podjęła 1 czerwca, a 18 września 2004 r. odbyła się podniosła uroczystość z udziałem Ryszarda Kaczorowskiego. Od tej pory z naszym miastem łączyły go silne związki, które po śmierci pana prezydenta starała się utrzymywać jego żona - Karolina.  Sochaczewscy harcerze nieprzerwanie pielęgnują pamięć o swoim mistrzu i bohaterze. Jednym z przykładów jest wybudowanie pomnika pana prezydenta w sąsiedztwie harcówki.

 

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. W wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa, które na zawsze pozostało jego wielką pasją. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku.
Miał niespełna 21 lat kiedy 17 lipca 1940 r. za działalność konspiracyjną został aresztowany przez NKWD i uwięziony. 1 lutego 1941 r. został skazany przez Najwyższy Sąd Sowieckiej Republiki Białoruskiej na karę śmierci i na 100 dni osadzony w celi śmierci. W maju 1941 r. wyrok śmierci zmieniono na 10 lat łagrów. Ryszard Kaczorowski został zesłany do kopalni złota na Kołymę, zwanej Doliną Śmierci. Przeżył koszmar morderczych warunków i katorżniczej pracy. Z Doliny Śmierci został zwolniony w marcu 1942 r. na mocy amnestii.
Po wyjściu na wolność wstąpił do armii gen. Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino.
Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Tam skończył szkołę średnią, przerwaną przez wojnę, i studia w Szkole Handlu Zagranicznego. Oddał się też swojej największej pasji - harcerstwu i działalności społecznej. Aktywnie działał w Radzie Narodowej, Radzie Koordynacji Polonii Wolnego Świata, Radzie Funduszu Pomocy Krajowi, Radzie Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Radzie Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej.
W marcu 1986 r. został ministrem do spraw krajowych w Rządzie RP na uchodźstwie. Dwa lata później ówczesny Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat wyznaczył go na swojego następcę. Po nagłej śmierci prezydenta Sabbata, 19 lipca 1989 r., objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie jako szósty prezydent gwarantujący ciągłość władzy suwerennej II Rzeczypospolitej.
22 grudnia 1990 r. przekazał insygnia władzy państwowej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

A A A
27-11-2019
godz.19:26
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 01.06.2020 r. 2855465 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy