Burmistrz rozmawia z mieszkańcami

13 listopada rozpoczął się doroczny cykl ośmiu spotkań mieszkańców z burmistrzem Piotrem Osieckim. Na dwie pierwsze rozmowy zaproszono do SCK w Boryszewie i Chodakowie. Rozmawiano m.in. o planach budowy nowego mostu na Bzurze, Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego wpływie na nasze miasto, remontach głównych dróg, budowie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Oto najważniejsze z poruszanych wątków.

Kiedy zakończy się remont ulicy 15 Sierpnia prowadzony przez MZDW i kiedy miasto zabierze się za swój odcinek tej drogi?
Remont wojewódzkiego odcinka głównej arterii komunikacyjnej w Boryszewie ma się zakończyć zgodnie z planem, czyli do 30 listopada, takie zapewnienia płyną z MZDW. Jeśli chodzi o miejski odcinek, to ratusz zdobył dotację na jego przebudowę i już wiosną rozpoczną się prace obejmujące fragment między LO Chopina a ul. Broniewskiego. Na drugi i ostatni odcinek tej drogi, od Broniewskiego do obwodnicy, ratusz złożył wniosek o dotację z Funduszu Dróg Samorządowych i czeka na ogłoszenie listy rankingowej.
 
Które jeszcze drogi w Boryszewie mają być remontowane?
Powiat chce przebudować dwie swoje drogi, leżące w granicach miasta, ulicę Inżynierską (od skrzyżowania aż do granic miasta) oraz Boryszewską na odcinku tory kolejowe - ulica 15 Sierpnia. Obydwie mają zyskać nową nawierzchnię i ścieżki rowerowe. Trwają prace nad dokumentacją.

Czy miasto prowadzi jakiś projekt wymiany starych pieców?
Prowadzi projekt unijny obejmujący ponad 50 rodzin planujących wymianę pieców, montaż paneli fotowoltaicznych, termomodernizację domów. Program finansuje marszałek Mazowsza, a obecnie trwa podpisywanie umów z rodzinami nim objętymi. W ratuszu działa też punkt informacyjny rządowego programu "Czyste powietrze", w którym nabór wniosków trwa cały czas, a pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska pomagają wypełniać wnioski składane nie pocztą, lecz on-line.

Czy mieszkańcy kamienicy przy ul. 15 Sierpnia 106 C mogą liczyć na wymianę źródła ogrzewania ich domu, bo korzystają z ciepła dostarczanego przez zakładową kotłownię a jego ceny gwałtownie rosną.
Stan techniczny budynku jest zły i w najbliższym czasie zapadnie decyzja o jego dalszym losie, tzn. czy iść w stronę generalnego remontu, czy byłoby to działanie nieopłacalne i lepiej kamienicę rozebrać. Bez względu na decyzję mieszkańcy mogą spać spokojnie. Na czas remontu otrzymają lokale zastępcze, a gdyby zdecydowano o rozbiórce - inne mieszkania, o nie gorszym standardzie niż obecnie zajmowane.

Dlaczego miasto musiało zamknąć schronisko Azorek?
Azorek jest likwidowany z powodu protestów dwóch osób, które od lat tego się domagały. Niestety nie udało się przekonać władz gminy do utrzymania schroniska w dotychczasowej lokalizacji, nie pomogły również skargi składane do sądu administracyjnego. Gmina Sochaczew uchwaliła plan zagospodarowania zawierający zapis, że Azorek ma być zlikwidowany. Obecnie jest w fazie wygaszania, tzn. nie przyjmuje nowych psów a jedynie skupia się na oddawaniu do adopcji przebywających tam zwierząt. To było jedyne schronisko w powiecie, teraz bezpańskie psy z terenu miasta trafiają do schroniska w Płocku, z którym ratusz podpisał stosową umowę.

Czy ratusz planuje od stycznia podnieść opłaty za wodę i ścieki oraz za śmieci?
W połowie 2018 roku stawki opłat za wodę i ścieki zostały ustalone na trzy lata, a to oznacza, że nie zmienią się co najmniej do połowy czerwca 2021 roku. Jeśli chodzi o śmieci, to umowa z firmą Partner obowiązuje do końca kwietnia 2020 roku i wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na nowy okres. Ile będzie ofert i na jaką kwotę, tego nie sposób przewidzieć, ale wszystko na to wskazuje, że stawki mogą wzrosnąć. W sąsiednich gminach, gdzie w tym roku rozstrzygano przetargi, firmy śmieciowe życzyły sobie 28 zł od osoby za odpady segregowane (taka stawka obowiązuje od lipca w gminie Sochaczew), do nawet 38 zł w Teresinie (przetarg unieważniono). Na tle innych polskich samorządów nasza stawka na poziomie 19 zł od osoby jest więcej niż konkurencyjna.

Jakie są plany wobec mostu na Bzurze leżącego w śladzie ulicy Mostowej w Chodakowie?
Dokumentacja techniczna jest już prawie gotowa. Remont przeprawy leży w gestii Powiatowego Zarządu Dróg, lecz miasto wspomoże samorząd powiatowy w miarę możliwości. Planowany zakres remontu jest tak duży, że docelowo ze starej konstrukcji niewiele zostanie. Spod mostu zdjęto już wodociąg i kiedy tylko dokumentacja techniczna zostanie dokończona, nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby prace ruszyły.

Czy planowana jest przebudowa ulicy Kolejowej, szczególnie po tym, jak służyła jako droga techniczna ekipie remontującej ul. Chopina, co pogorszyło jeszcze jej stan?
Ostatnie prowadzone przez miasto prace na ul. Kolejowej odbyły się w 2016 roku. Wtedy to ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz MSWiA przebudowana została kanalizacja deszczowa odwadniająca osuwisko. Po przeprowadzeniu prac z dofinansowania zostało jeszcze 400 tys. zł. Urząd zwrócił się do instytucji rządowych o możliwość rozszerzenia zakresu prac i przeznaczenia tych środków na wypoziomowanie jezdni. Niestety nie otrzymał na to zgody. Ulica Kolejowa wymaga wymiany nawierzchni na odcinku 1250 m. Taka inwestycja wymaga kilku milionów złotych i ratusz poszukuje źródeł jej finansowania.

Które ulice zostaną przebudowane w przyszłorocznej edycji programu "Drogi zamiast błota"?
W pierwszej kolejności w Chodakowie do utwardzenia przewidziane są ulice Krzywa i Zwierzyniecka.

Dlaczego dworek w Chodakowie nie został wyremontowany przy okazji rewitalizacji parków?
Chodakowski dworek jest własnością prywatną i miasto nie ma żadnego wpływu na jego stan. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że budynek zmieni właściciela, niestety w ostatniej chwili inwestor się wycofał.

 

Przypominamy, że dziś o 18.00 spotkanie w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy, a kolejne odbędą się:

20.11 (środa) - Dzienny Dom Pomocy Społecznej, al. 600-lecia 90
22.11 (piątek) - Kramnice miejskie, ul. 1 Maja 21
25.11 (poniedziałek) - Przedszkole Miejskie nr 7, ul. Żwirki i Wigury 15
27.11 (środa) - Karwowo - sala parafialna, ul. Lazurowa 44
29.11 (piątek) - Salon fryzjerski "U Reni", ul. Szajnowicza 7A A A
18-11-2019
godz.12:05
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 11.08.2020 r. 2935907 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy